Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Tunus’ta başlayan Arap Baharı neden Suriye’de, Libya’da ve Yemen’de yıkıcı bir iç savaşa dönüştü?

Tunus’ta başlayan Arap Baharı neden Suriye’de, Libya’da ve Yemen’de yıkıcı bir iç savaşa dönüştü?  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Tunus’ta başlayan Arap Baharı neden Suriye’de, Libya’da ve Yemen’de yıkıcı bir iç savaşa dönüştü?

Soru: Tunus’ta başlayan Arap Baharı neden Suriye’de, Libya’da ve Yemen’de yıkıcı bir iç savaşa dönüştü?

  • Cevap: Arap Baharı’nın etkileri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da bulunan çoğu ülkeyi etkilemişti. Arap Baharından etkilenen halklar aynı şeyi istemekteydi fakat her devlet protestolara ve isyanlara farklı yaklaşmıştı. Baas Partisi yönetimindeki devlet, gücünü korumak istemişti, bu nedenle protestoculara sert tepkiler verilmeye başlanmıştı. Bunun üzerine halk, harekete geçti ve silahlanmaya başladı. Suriye’de iç savaş başlamıştı. Libya’da ise demokratik gösteriler sonrasında halk, devlete karşı silahlı bir saldırı başlattı. Bu olaylara karşı NATO (North Atlantic Treaty Organisation) kuvvetleri Libya kuvvetlerini hava saldırılarına boğdu. Yemen’de de durum neredeyse aynıydı buradaki iç savaş ise mezhep çatışmasından dolayı çıkmıştır.

12. Sınıf Meb Yayınları T.C İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 249 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!