Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Muhammed Mursi’nin Mısır’ın tarihi boyunca seçimle işbaşına gelen ilk devlet başkanı olmasını nasıl yorumluyorsunuz?

Muhammed Mursi’nin Mısır’ın tarihi boyunca seçimle işbaşına gelen ilk devlet başkanı olmasını nasıl yorumluyorsunuz?  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Muhammed Mursi’nin Mısır’ın tarihi boyunca seçimle işbaşına gelen ilk devlet başkanı olmasını nasıl yorumluyorsunuz?

Soru: Muhammed Mursi’nin Mısır’ın tarihi boyunca seçimle işbaşına gelen ilk devlet başkanı olmasını nasıl yorumluyorsunuz?

  • Cevap: Arap Baharı’nın etkisi sonucu gücü zayıflayan monarşik sistemin son günlerine gelinmişti. 25 Ocak 2011 tarihinde Mısır’da Tahrir Meydanı’nda Arap Baharından etkilenen Mısır halkı özgürlüklerini kazanmak için çeşitli sloganlar atmaya başladılar. Tıpkı Tunus gibi Mısır halkı da açlık, işsizlik gibi problemlerinden ötürü isyan etmeye başladı. Gitgide büyüyen bu isyan neticesinde ülkenin başındaki Hüsnü Mübarek 11 Şubat 2011’de istifa etti. Mübarek’in istifasını takiben gerçekleştirilen seçim sonucu ülkenin başına Muhammed Mursi geldi. Muhammed Mursi, Mısır’daki seçimle işbaşına geçen ilk devlet başkanı olduğundan ötürü demokrasinin devam etmesi için gelecek başkanlara kıyasla daha fazla çalışmalıydı.

12. Sınıf Meb Yayınları T.C İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 249 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!