Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Kudüs şehrinin Arap-İsrail çatışmasındaki önemini tartışınız.

Kudüs şehrinin Arap-İsrail çatışmasındaki önemini tartışınız.  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Kudüs şehrinin Arap-İsrail çatışmasındaki önemini tartışınız.

Soru: Kudüs şehrinin Arap-İsrail çatışmasındaki önemini tartışınız.

  • Cevap: Kudüs şehri Araplar için de İsrail için de dinî öneme sahip bir şehirdir çünkü üç büyük din olan Hristiyanlık, Yahudilik ve İslamiyet’in hepsinde Kudüs kutsal bir şehir olarak anılmaktadır. Sünni Müslümanların inancına göre Kudüs üçüncü en kutsal şehirdir. İslamiyete göre Kudüs şehri MS 610 yılında Kıble görevi görmüş ve Kur’an’a göre de Hz. Muhammed Miraç’a Kudüs’ten çıkmıştır. İsrailliler yani Yahudiler için ise Kudüs’ün önemi Ağlama duvarının bulunduğu şehir olmasıyla birlikte Yahudilik inancına Kudüs göre Tanrı’nın yaşadığı dünyanın merkezi olarak görülmektedir. İki inanışta da çok önemli bir yeri olan bu şehir yüzyıllar boyunca her zaman farklı dinler tarafından ele geçirilmeye çalışmıştır. Kudüs uğruna yaşanan Arap-İsrail çatışması bu bilgiler çerçevesinde açıklanabilir.

12. Sınıf Meb Yayınları T.C İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 201 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!