Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

ABD ve SSCB arasında 1960 sonrasındaki rekabetin dünyada görülen etkileri neler olabilir?

ABD ve SSCB arasında 1960 sonrasındaki rekabetin dünyada görülen etkileri neler olabilir?  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

ABD ve SSCB arasında 1960 sonrasındaki rekabetin dünyada görülen etkileri neler olabilir?

Soru: ABD ve SSCB arasında 1960 sonrasındaki rekabetin dünyada görülen etkileri neler olabilir?

  • Cevap: ABD ve SSCB arasında 1960 yılından sonraki rekabetin etkileri çoğunlukla iki süper gücün kaynaklarını kullandığı veya gücünü diğer ülkenin kıtasında artırmak için desteklediği ülkelerde gözlemlenmiştir. Örneğin Küba’da Fidel Castro’nun başa gelmesi ve ülkede Amerika’nın sahip olduğu fabrikaların ulusallaştırılması Castro’yu Amerika’nın açısından ekonomik bir tehdit pozisyonuna geçirmiş, bu Fidel Castro’nun SSCB’den Küba’yı ve Castro rejimini korumasını istemesine neden açmıştır. SSCB bu teklifi kabul etmiş ve Küba’nın coğrafik konumu ve Amerika’ya yakınlığından yararlanmak için füzelerini oraya taşımıştır. SSCB’nin bu hareketi günümüzde Küba Füze Krizi olarak hatırlanan çatışmalara yol açmıştır. Sonuç olarak ABD ve SSCB arasında 1960’dan sonraki rekabetin dünyanın yaklaşık her kıtasındaki daha az gelişmiş ülkelerin ulusal ekonomisini ve politikası üzerinde önemli etkileri olmuştur.

12. Sınıf Meb Yayınları T.C İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 199 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!