Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

İsmet İnönü, ABD başkanı Johnson (Cansın)’a Türkiye’nin Kıbrıs’a olası bir askerî müdahalesinin gerekçelerini nelere dayandırmaktadır?

İsmet İnönü, ABD başkanı Johnson (Cansın)’a Türkiye’nin Kıbrıs’a olası bir askerî müdahalesinin gerekçelerini nelere dayandırmaktadır?  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

İsmet İnönü, ABD başkanı Johnson (Cansın)’a Türkiye’nin Kıbrıs’a olası bir askerî müdahalesinin gerekçelerini nelere dayandırmaktadır?

Soru: İsmet İnönü, ABD başkanı Johnson (Cansın)’a Türkiye’nin Kıbrıs’a olası bir askerî müdahalesinin gerekçelerini nelere dayandırmaktadır?

  • Cevap: İsmet İnönü, ABD başkanı Johnson’a yazmış olduğu mektupta Kıbrıs Hükümetinin açık bir şekilde silahlanmaya başladığını ve BM’in yapması gereken müdahaleyi yapmadığını belirtmiştir. İsmet İnönü tarafından verilen Kıbrıs’a olası bir müdahalenin sebeplerinden bir başkası ise Kıbrıs’taki barış ve düzeni sağlama isteğidir. İsmet İnönü BM’nin Kıbrıs’taki saldırıların önünü kesme ve düzeni geri getirme konusunda isteksiz olduğunu söylemiştir. Mektupta verilen nedenlerden bir başkası ise o zamana kadar yapılmış olan görüşmelerin işe yaramamış olması ve Kıbrıs’taki Makarios yönetiminin yol açtığı zararı ve saldırganlığını artırmış olmalıdır. İsmet İnönü vermiş olduğu nedenlerle Türkiye’nin Kıbrıs’a yapacağı olası bir müdahalenin nedenlerini sıralamış ancak öyle bir durumda bu müdahalenin uluslararası usule uygun yapılacağının garantisini vermiştir.

12. Sınıf Meb Yayınları T.C İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 207 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!