Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

ABD başkanı Türkiye’nin Kıbrıs’a askerî müdahale etmesini neden ve nasıl önlemeye çalışmaktadır?

ABD başkanı Türkiye’nin Kıbrıs’a askerî müdahale etmesini neden ve nasıl önlemeye çalışmaktadır?  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

ABD başkanı Türkiye’nin Kıbrıs’a askerî müdahale etmesini neden ve nasıl önlemeye çalışmaktadır?

Soru: ABD başkanı Türkiye’nin Kıbrıs’a askerî müdahale etmesini neden ve nasıl önlemeye çalışmaktadır?

  • Cevap: ABD başkanı Johnson’ın Türk devletine yazmış olduğu bu mektupta Türkiye’nin Kıbrıs’a askeri bir müdahalede bulunması halinde SSCB’nin Yunan güçlerine yardım etmek için askeri münakaşaya girebileceğine dair çekincelerini dile getirmektedir. Böyle bir durumda Türkiye’nin ABD tarafından sağlanan silahları kullanması ABD ile SSCB’nin ilişkileri de zedeleme potansiyeline sahiptir. SSCB’nin Türkiye-Kıbrıs arasındaki gerginliğe karışması ihtimaline karşı Johnson Türkiye’ye ABD tarafından sağlanmış olan silahların kullanılamayacağını belirtmektedir. Johnson, ABD’nin Türkiye’ye sağlamış olduğu askeri teçhizatın kullanımı için NATO’dan izin alınması gerektiğini söylemektedir. Sağlamış oldukları silahların bu amaçla kullanımına izin vermeyeceklerini belirterek ABD başkanı Johnson Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahale etmesini önlemeye ve olası bir Türk-Yunan gerginliğinin önünü kesmeye çalışmaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları T.C İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 206 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!