Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Askerî darbeleri: “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir.” düşüncesi doğrultusunda yorumlayınız?

Askerî darbeleri: “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir.” düşüncesi doğrultusunda yorumlayınız?  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Askerî darbeleri: “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir.” düşüncesi doğrultusunda yorumlayınız?

Soru: Askerî darbeleri: “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir.” düşüncesi doğrultusunda yorumlayınız?

  • Cevap: Demokrasi bulunan ülkelerde halkın kendi kendini yönetme ve ülkenin geleceği hakkında söz sahibi olma gibi hakları bulunmaktadır. “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” ifadesi de demokrasi bulunan ülkelerde insanların oy kullanma yoluyla söz sahibi olduğunu destekler niteliktedir. Ancak askeri bir darbe süresince insanların kendini yönetme hakkı ellerinden alınır. Askeri yönetim altında devlette görev alan yönetici ve temsilcilerin halk tarafından seçilebilme olanağı kalmaz, yönetim tamamen ordunun eline geçer. Bu durumdan dolayı askeri darbelerin başka birçok insan hak ve özgürlüğünü ihlal ediyor olmasının yanı sıra halkın seçme ve seçilme ile oy kullanma haklarını da çiğner.

12. Sınıf Meb Yayınları T.C İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 213 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!