Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 235

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 235 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 235

11 Temmuz 1995’te Radko Miladiç komutasındaki Sırp ordusu Srebrenitsa’da BM komutasındaki 400 Hollandalı askere rağmen 8.000’den fazla Boşnak’ı katlederek soykırıma uğrattı. Hollandalı askerler bu katliama seyirci kaldılar. Yaşanan bu insanlık dışı savaşta Boşnaklar Aliya İzzetbegoviç liderliğinde tüm imkânsızlıklara rağmen büyük bir direniş gösterdiler. Saraybosna’yı terk etmeyen Aliya İzzetbegoviç (Görsel 8.12) askerleri ile beraber siperde bulundu, sığınaklarda yaşadı.

Bosna-Hersek Savaşı NATO’nun geçiken müdahalesiyle 1995’te sona erdi. NATO’nun uluslararası operasyonuna Türk Silahlı Kuvvetleri de hava ve deniz gücüyle katıldı. Bosna-Hersek yaklaşık 200 bin şehidin verildiği bir mücadelenin ardından özgürlüğüne kavuştu. 5 Eylül 1995’te Cenevre’de savaşın tarafları barış görüşmelerine başladılar. Daha sonra taraflar ABD’nin Dayton (Deytın) kentinde görüşmelere devam ederek 21 Kasım 1995’te Dayton Barış Antlaşması’nı imzaladılar. Bu antlaşmayla Bosna-Hersek bir devlet olarak tanındı. Bu devlet Bosna-Hersek Federasyonu ve Bosna Sırp Cumhuriyetı’nden oluşacaktı. Dayton’da imzalanan ön antlaşma, 14 Aralık 1995’te Paris Antlaşması ile kesinlik kazandı. Bosna-Hersek’te yapılan seçimler sonucu Aliya İzzetbegoviç cumhurbaşkanı seçilerek 1998’e kadar bu görevde kaldı.

1990’Ii yılların sonlarında Balkanlarda bir diğer önemli olay “Kosova sorunu” dur. Slovenya, Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Makedonya’nın Yugoslavya’dan ayrıldıklarını ilan etmesinden hemen sonra, Sırbistan bağımsızlığını tanımadığı Kosova’yı içine alan yeni bir Yugoslavya kurulduğunu ilan etti. Kosova buna tepki göstererek tam bağımsızlık yolunda kararlı bir tutum izledi. Artan baskılar ve Sırp tehdidi, ikinci bir Bosna krizi istemeyen Batılı ülkeleri harekete geçirdi. Sonuçta Kosova 2008 yılında bağımsızlığını ilan etti.

Etkinlik

Aliya İzzetbegoviç’in hayatını araştırarak bir sunu hazırlayınız ve bu sunuyu sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap:

Aliya İzzetbegović Sunumu

Giriş:

 • Aliya İzzetbegoviç, Bosna-Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı, yazar ve filozoftur.

Erken Yaşamı:

 • 1925 yılında Bosna’nın Şamac kentinde doğdu.
 • II. Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali altındaki Yugoslavya’da genç Müslüman liderler arasındaydı.

Siyasi Hayatı:

 • 1970’lerde “İslam Deklarasyonu” adlı eserini yazarak Müslümanların hakları için mücadele etti.
 • 1983’te bu eseri nedeniyle Yugoslav hükümeti tarafından hapse atıldı.

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı:

 • 1990’ların başında Bosna-Hersek’in bağımsızlık mücadelesinin lideri oldu.
 • 1992-2000 yılları arasında Bosna-Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı olarak görev yaptı.

Eserleri:

 • İslam, modernlik ve Batı hakkında birçok esere imza attı.
 • “İslam Deklarasyonu” ve “Doğu ve Batı Arasında İslam” en bilinen eserlerindendir.

Vefatı:

 • 2003 yılında, Saraybosna’da hayatını kaybetti.

Sonuç:

 • Aliya İzzetbegoviç, Bosna-Hersek’in bağımsızlık mücadelesinin sembol isimlerinden biridir. Hem siyasi, hem de entelektüel katkılarıyla tarihe damga vurmuştur.

Bu sunu, Aliya İzzetbegović’in hayatının önemli dönemeçlerini özetlemektedir.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 235 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!