Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 233

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 233 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 233

1992’de kuruldu. TİKA kurulduğu dönemde Türk cumhuriyetlerinin kendi kimliğini sağlıklı bir şekilde inşa etmesi, kültürel ve siyasi haklarının gelişmesi, teknik alt yapı konusunda eksiklerinin giderilmesi gibi alanlarda çalışmalar yaptı. Eğitim, sağlık, restorasyon, tarımsal kalkınma, maliye, turizm, sanayi alanında birçok proje ve faaliyet yürüttü. TİKA, günümüzde 5 kıtada 170’e yakın ülkede kalkınma merkezli iş birliği çalışmaları yapmaktadır. Ülkemiz TİKA aracılığı ile Büyük Okyanus’tan Orta Asya’ya, Orta Doğu ve Afrika’dan Balkanlara, Kafkasya’dan Latin Amerika’ya kadar birçok ülke ile bilgi ve tecrübesini paylaşmaktadır.

1993’te Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye arasında imzalanan anlaşmayla kuruldu. TÜRKSOY çok sayıda etkinlik düzenlemektedir. Nevruz kutlamaları bu etkinliklerin başında gelir. Sanatsal buluşmalar kapsamında, TÜRKSOY her yıl, Türk dünyasından fotoğrafçıları, ressamları, opera sanatçılarını, şairleri, medya mensuplarını, tiyatro gruplarını, dans ve müzik topluluklarını bir araya getirmektedir. TÜRKSOY Türk halklarının ortak geçmişini; dil, edebiyat, kültür ve sanat faaliyetlerini bir bütün hâlinde ele alan pek çok bilimsel çalışmanın yapılmasına öncülük etmektedir.

Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak; bununla ilgili bilgi ve belgeleri dünyanın istifadesine sunmak; Türk dili, kültürü ve sanatı alanlarında eğitim almak isteyenlere yurt dışında hizmet vermek; Türkiye’nin diğer ülkeler ile kültürel alışverişini arttırıp dostluğunu geliştirmek amacıyla 2007’de kuruldu. Enstitü, yurt dışında kurduğu merkezlerde yabancılara Türkçe öğretimi çalışmalarının yanı sıra ülkemizin tanıtımı amacıyla kültür ve sanat faaliyetleri yürütmekte, ayrıca bilimsel çalışmalara destek vermektedir.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başbakanlığa bağlı olarak 2010’da kuruldu. Yurt dışındaki vatandaşlarımız, kardeş topluluklarımız ile Türkiye’de öğrenim gören kardeş topluluk ülkeleri vatandaşı olan öğrencilere yönelik çalışmaları üstlenmektedir.

Türk Cumhuriyetleri ile hangi alanlarda iş birliği yapılabilir? Tartışınız.

  • Cevap: Türk Cumhuriyetleri ile eğitim, kültür, sanayi, enerji, ulaştırma ve ticaret alanlarında iş birliği yapılabilir.

Türk cumhuriyetlerinin coğrafî ve stratejik konumunun Türk dünyasına sağlayacağı avantajlar sizce nelerdir?

  • Cevap: Türk cumhuriyetlerinin konumu, enerji kaynaklarına erişim ve ticaret yollarında stratejik bir köprü oluşturarak ekonomik ve siyasi iş birliğini güçlendirir.

Etkinlik

TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, TÜRKSOY, Yunus Emre Enstitüsü, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfının faaliyetlerini araştırarak Türkiye’nin Türk cumhuriyetlerine yönelik son beş yıldaki faaliyetlerine örnekler bulunuz. Araştırma sonuçlarını sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:

Bu kurumların son beş yıldaki faaliyetlerini kısaca özetleyerek sizler için hazırladık.

  • TİKA: Son beş yılda TİKA, Orta Asya’da birçok eğitim ve sağlık projesine öncülük etti. Özellikle Kırgızistan’da eğitim ve tarım alanında projeler gerçekleştirdi.
  • Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı: Türkmenistan’da Türkçe eğitimi ve öğrenci değişimi programlarını destekledi. Aynı zamanda, Türk diasporasının kültürel etkinliklerini finanse etti.
  • TÜRKSOY: Son yıllarda TÜRKSOY, Nevruz kutlamalarını geniş bir şekilde destekledi ve Türk kültürünün tanıtılması için uluslararası etkinliklere katkıda bulundu.
  • Yunus Emre Enstitüsü: Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan’da Türkçe öğretim merkezleri açarak dilin yaygınlaşmasını sağladı. Aynı zamanda Türk kültürünün tanıtılması için sergiler ve konferanslar düzenledi.
  • Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı: Son beş yılda, Türk tarihi ve kültürü üzerine seminerler ve konferanslar düzenleyerek Türk cumhuriyetleri arasındaki akademik iş birliğini teşvik etti.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 233 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!