Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 213

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 213 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 213

bakımından evrensel ölçüleri yakalayan 1961 Anayasası, temel hak ve özgürlüklerin korunması yönünde de özgürlükçü bir yaklaşım benimsemiştir. Meclis’in çıkardığı yasaların Anayasa’ya uygunluğunu denetlemek için Anayasa Mahkemesi kurulmuştur. Anayasa Mahkemesinin yanında Cumhuriyet Senatosu ve Yüksek Hâkimler Kurulu gibi yeni kurumlar oluşturulmuştur. Senato ile iki meclisli yasama sistemi uygulamaya girmiştir. 1961 ve 1982 Anayasaları askerî müdahaleler sonrasında oluşturulmuştur. Her iki anayasa da yürürlüğe girmeden önce halkoyuna sunulmuştur.

7 Kasım 1982’de Anayasanın kabulü (Gazete haberi 7.13) ile askerî darbenin ardından devlet başkanlığı görevini üstlenen Kenan Evren (Görsel 7.7) Türkiye’nin yedinci cumhurbaşkanı oldu. Anayasanın kabulünden sonra seçim hazırlıkları başladı.

6 Kasım 1983 seçimlerine eski partiler kapatıldığı için yeni kurulan partiler katildi. Seçimleri Turgut Özal’ın liderliğindeki Anavatan Partisi kazandı.

Seçimin ardından Anavatan Partisi genel başkanı Turgut Özal’ın (Görsel 7.8) başbakanlığında yeni hükümet kuruldu ve Turgut Özal bu görevini 1989’a kadar sürdürdü. 1987’de 12 Eylül 1980 askerî darbesinin ardından siyaset yapması yasaklanan liderler halk oylaması sonucu yeniden siyasi hayatta yerlerini aldılar. Süleyman Demirel Doğru Yol Partisi, Bülent Ecevit Demokratik Sol Parti, Necmettin Erbakan Refah Partisi ve Alparslan Türkeş Milliyetçi Çalışma Partisi genel başkanlığına getirildiler. 29 Kasım 1987’de yapılan seçime yedi parti katildi ancak ülke genelindeki %10’luk seçim barajını sadece üç parti aşabildi.

Seçimlerden birinci parti olarak çıkan Turgut Özal’ın Anavatan Partisi iktidarını sürdürdü (Gazete haberi 7.14). 1989’da Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in görev süresinin dolmasıyla

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 213 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!