Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 212

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 212 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 212

25 Aralık 1973’te Türkiye Cumhuriyetimin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü vefat etti.

1973 seçiminde hiçbir parti çoğunluğu sağlayamadığından Türkiye yeniden 12 Eylül 1980 askerî darbesine kadar sürecek koalisyonlar dönemine girdi. Başbakanlığını Süleyman Demirel ve Bülent Ecevit’in yaptığı hükümetler kısa süre görevde kalırken ülkede siyasi istikrar sağlanamadı (Görsel 7.6). Siyasi istikrarsızlık ekonomiyi olumsuz etkilerken ülke içinde artan huzursuzlukla birlikte şiddet ve terör olayları baş gösterdi.

12 Eylül 1980’de Türk Silahlı Kuvvetleri şiddet ve terör olaylarını gerekçe göstererek yönetime el koydu (Gazete haberi 7.12). Demokrasi bir kez daha kesintiye uğradı. Türk Silahlı Kuvvetleri, ordu üst kademesinden oluşan ve başkanlığını Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’in yaptığı Millî Güvenlik Konseyini (MGK) oluşturdu. MGK yönetim ve yasama yetkilerini tek elde topladı. Kenan Evren aynı zamanda devlet başkanlığı görevini de üstlendi. Bülent Ulusu’nun başkanlığında Bakanlar Kurulu oluşturdu. Siyasi partilerle birlikte pek çok dernek ve sendika kapatılırken TBMM feshedildi. Böylece 1983’e kadar devam edecek MGK yönetimi başladı. Feshedilen 1961 Anayasası’nın yerine hazırlanan anayasa 7 Kasım 1982’de halkoyuna sunularak kabul edildi.

1982 Anayasası nın temel özelliklerine bakıldığında birey yerine devlet otoritesine ağırlık verildiği görülür. Bu anayasada devlet organları arasında yürütmeyi, yürütme içinde de cumhurbaşkanını güçlendiren ve 1961 Anayasası’na göre daha az katılımcı bir demokrasi modeli benimsenmiştir. Yasama tek meclise indirilerek kanun yapım süreci hızlandırılmıştır. Millî Güvenlik Kurulunun konumu güçlendirilmiştir. Üniversiteler ve TRT’nin özerkliklerine son verilirken hukuk devleti ve yargı bağımsızlığını sağlamaya yönelik ilkelerden bazı ödünler verilmiştir. Temel hak ve özgürlükler alanında, başta siyasi haklar, sosyal haklar ve ifade özgürlüğü olmak üzere, birçok hak ve özgürlüğün kullanımı bizzat Anayasa’da sınırlandırılmış ve bunların kanunlarla sınırlanması daha kolay hâle getirilmiştir. Ancak zaman içinde yapılan değişikliklerle birlikte günümüzde 1982 Anayasası ilk metninden oldukça farklıdır. Bu fark özellikle temel hak ve özgürlükler alanında görülmektedir.

1982 Anayasası’nda sonraki yıllarda değişiklik yapma ihtiyacı neden duyulmuş olabilir? Tartışınız.

  • Cevap: 1982 Anayasası, 12 Eylül 1980 darbesinin ardından hazırlandığı için otoriter unsurlar içermektedir. Demokratikleşme süreçleri ve toplumsal talepler doğrultusunda, anayasanın bazı maddelerinin daha katılımcı ve özgürlükçü bir yaklaşımı yansıtması için değişiklik yapma ihtiyacı duyulmuştur.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 212 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!