Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 154

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 154 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 154

2. 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı

1929 Dünya Ekonomik Bunalımı ABD’de başlamış ve dünyanın birçok bölgesinde 1930’Iu yıllar boyunca etkisini sürdürmüştür. ABD XX. yüzyıl başlarından itibaren büyük bir ekonomik büyüme yakalamıştı. ABD 1920’de dünya petrol üretiminin üçte ikisini, çelik üretiminin yarıdan fazlasını tek başına gerçekleştiriyordu ve dünyanın en büyük ihracatçısı konumundaydı. Ancak bu ekonomik büyüklüğe rağmen ABD’deki şirketlerin mali yapısında sorunlar bulunuyordu. Şirketler yeterince denetlenmiyordu. Büyük şirketlerin iflasının ekonomiyi sarsmasından endişe ediliyordu.

1929’da ekim ayının başına kadar ciddi yükselişler yaşayan New York Borsası, Ekim’de yükselişine nokta koymuştu. Bazı büyük şirketlerin hisse senedi değerinin düşmesiyle başlayan gerileme, yatırımcıların ellerindeki hisseleri satmaya başlaması ile birden hızlandı. “Kara Perşembe” olarak adlandırılan 24 Ekim 1929 Perşembe günü New York Borsası tarihî bir çöküş yaşadı. O dönemin fiyatlarıyla 4.2 milyar dolar bir gün içinde yok oldu. Birçok bankanın battığı bu süreçte binlerce insan bankalar önünde kuyruğa girerek paralarını çekmeye çalıştı. Çok sayıda insan tüm mal varlığını kaybettı. İşlerini kaybeden insanlar açlık tehlikesi ile karşı karşıya kaldı (Görsel 4.14, Görsel 4.15). Ekonomik bunalımın ortaya çıkmasında ABD’nin Avrupalı devletlere verdiği kredileri geri alamaması da etkili oldu. Ekonomik bunalım Avrupa’yı da kısa sürede etkisi altına aldı. İthalat ve ihracatın azalması, fabrikaların kapanmasına ve işsizliğin artmasına yol açtı. Başta tarım ürünleri olmak üzere birçok ürünün fiyatı düştü. Dünya çapında 50 milyondan fazla insan işsiz kalırken ülkeler arası ticaret durma noktasına geldi. Bütün dünyayı etkisi altına alan ekonomik bunalım liberal demokrasilere duyulan güveni sarstı. İtalya’da Faşizm ve Almanya’da Nazizm güç kazandı.

Dünya Ekonomik Bunalımı ülkemizi nasıl etkilemiş ve ülkemiz ekonomik bunalıma karşı hangi önlemleri almıştır? 

  • Cevap: Türkiye’de 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı döneminde ekonomi daraldı, işsizlik arttı, enflasyon yükseldi. Türkiye, kamu işleri ve tarım projeleri gibi istihdam yaratıcı önlemler aldı. Dış ticarette kısıtlamalar getirildi ve tarım sektörü desteklendi. Bu sayede ekonomik bunalımın etkileri hafifletilmeye çalışıldı.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 154 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!