Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 152

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 152 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 152

Etkinlik

Türk dış politikasında yaşanan gelişmelerden (Türkiye’nin Milletler Cemiyetine girişi, Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Balkan Antantı, Sadabat Paktı ve Hatay’ın ana vatana katılması) birini seçerek seçtiğiniz gelişmeyle ilgili bir gazete sayfası hazırlayınız ve sınıfta sergileyiniz.

  • Cevap:

Atatürk’ün hastalığına rağmen çalışmaya devam etmesi onun hangi kişilik özellikleriyle ilgilidir? Açıklayınız.

  • Cevap: Atatürk’ün hastalığına rağmen çalışmaya devam etmesi, onun kararlılık, azim ve liderlik özellikleriyle ilgilidir. Atatürk, ülkenin bağımsızlığı ve gelişimi için büyük bir sorumluluk taşıdığı için hastalığının kendisini durdurmasına izin vermedi. Bu özellikleri sayesinde ülkenin önemli meselelerini çözmeye devam etti ve ülkenin ilerlemesini sağladı.

Etkinlik

Atatürk’ün vefatı sonrasında onun evrensel kişiliğine dair yurt içinde ve yurt dışında söylenmiş sözlerden örnekler bulunuz. Bu sözlerle poster hazırlayınız ve bu posteri sınıfta sununuz.

  • Cevap:

Atatürk’ün vefatından sonra hem Türkiye’de hem de yurt dışında birçok kişi ve lider, onun evrensel kişiliğine, liderliğine ve devrimlerine olan hayranlıklarını ifade etmişlerdir. İşte bazı tanınmış kişilerin ve liderlerin Atatürk hakkında söylediği sözler:

1. İsmet İnönü (Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı): “Ulu Önder Atatürk, çağımızın ve geleceğin büyük dehasıdır.”

2. Winston Churchill (Birleşik Krallık Başbakanı): “Atatürk’ün adı, tüm özgürlükseverler ve insan haklarına saygı gösterenler için dünya genelinde bir sembol haline geldi.”

3. Mahatma Gandhi (Hindistan Bağımsızlık Lideri): “Atatürk, özgürlüğü ve bağımsızlığı uğruna verdiği mücadelede büyük bir liderdi. Onun eseri olan Türkiye’yi gıpta ile inceliyorum.”

4. Franklin D. Roosevelt (ABD Başkanı): “Atatürk, çağdaşlaşma ve modernleşme çabalarıyla tüm dünyada takdir edilen bir liderdi.”

5. Charles de Gaulle (Fransa Başkanı): “Mustafa Kemal, ulusal bağımsızlığını kazandıran, güçlü ve kararlı bir liderdi. Onun reformları Fransız Devrimi’nin etkilerini hatırlatıyor.”

6. Jawaharlal Nehru (Hindistan Başbakanı): “Atatürk, Türk halkının özgürlüğünü ve bağımsızlığını kazanmak için verdiği mücadelede büyük bir cesaret gösterdi.”

7. Gamal Abdül Nasser (Mısır Devlet Başkanı): “Atatürk, modern Türkiye’nin kurucusu olarak büyük bir lider ve vizyonerdi. Onun devrimleri Arap dünyasında da ilham kaynağı olmuştur.”

8. Nelson Mandela (Güney Afrika Devlet Başkanı): “Mustafa Kemal Atatürk, dünya liderlerinin saygı duyduğu, özgürlüğün ve eşitliğin savunucusu bir liderdir.”

Bu sözler, Atatürk’ün sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada takdir edilen bir lider ve devrimci olarak kabul edildiğini göstermektedir. Onun modern Türkiye’yi kurma vizyonu ve çabaları, uluslararası düzeyde büyük bir saygı görmüştür.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 152 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!