Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 99

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 99 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 99

6. Misak-ı Millî’ye göre Osmanlı Devleti toprağı sayılmasına rağmen günümüzde Türkiye sınırları dışında kalan yerleri belirtiniz.

  • Cevap: Misak-ı Millî’ye göre Osmanlı Devleti toprağı sayılmasına rağmen günümüzde Türkiye sınırları dışında kalan yerler şunlardır: Musul (Irak), Halep (Suriye), Kerkük (Irak), ve Süleymaniye (Irak) gibi bölgeler.

7. Millî Mücadele’nin askerî safhasında hangi isimler öne çıkmıştır?

  • Cevap: Millî Mücadele’nin askerî safhasında öne çıkan isimler arasında Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Kazım Karabekir, Fevzi Çakmak gibi komutanlar ve askeri liderler bulunmaktadır.

8. Misak-ı Millî ruhunu nasıl tanımlarsınız?

  • Cevap: Misak-ı Millî ruhu, Türk milletinin bağımsızlık ve egemenlik hedeflerine olan bağlılığı, ulusal sınırların korunması ve milletin iradesinin üstün tutulması anlamına gelir. Bu ruh, Türk milletinin ortak amaçlarına yönelik bir birlik ve kararlılık duygusunu ifade eder.

Aşağıdaki 9-18. çoktan seçmeli soruları cevaplayınız.

9. “Erzurum Kongresi, amacı, toplanış şekli ve niteliği bakımından bölgesel olmakla beraber millî bir kongredir.” diyen bir tarihçi aşağıdakilerden hangisini bu yargısına kanıt olarak gösterebilir?

A) Heyet-i Temsiliyenin doğu illerini kapsamasını
B) Delegelerin halkın güvenini kazanmış kişiler olmasını
C) Vatanın bütünlüğü ile ilgili kararlar alınmasını
D) Doğudaki derneklerin birleştirilmesini
E) İstanbul Hükümetine karşı çıkılmasını

  • Cevap: C

10. Türkiye’nin bugünkü doğu sınırı, evvela Ermenistan’la Gümrü (2 Aralık 1920); arkasından Sovyet Rusya ile Moskova (16 Mart 1921); Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan’la Kars (13 Ekim 1921) Antlaşmaları yapılarak tespit edilmiştir. Buna göre aşağıdakilerden hangisine ulaşılabilir?

A) Doğu Cephesi, Millî Mücadele’de sonuca ulaşılan ilk cephedir.
B) Üç antlaşma birbirini teyit eden maddeler içermektedir.
C) Askerî zaferler, siyasi antlaşmaların imzalanmasını kolaylaştırmıştır.
D) Doğu sınırı birden fazla antlaşmayla belirlenmiştir.
E) Doğu sınırının çizilmesi BMM’nin ilk siyasi başarısı olmuştur.

  • Cevap: D

11. Millî Mücadele’de en büyük nakit yardımı Hindistan’dan geldi. Bombay’daki Hint Hilafet Komitesi, Millî Mücadele için yardım kampanyası açti ve Mustafa Kemal’in İstanbul temsilcisi ile temasa geçti. Bu arada Rusya’dan da nakit gelmeye başladı ve yardımın büyük kısmı özellikle İtalya’dan silah alımı için harcandı. Fransa gibi İtalya da Türkiye’yi güney limanları yoluyla Akdeniz’de besleyen kaynak oldu. Buna göre Millî Mücadele’de dış yardımlarla ilgili aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?

A) İtilaf Devletleri arasındaki birliktelik ortadan kalkmıştır.
B) Millî Mücadele’de Mustafa Kemal’in konumu güçlenmiştir.
C) Millî Mücadele uluslararası alanda destek görmüştür.
D) Ordunun eksikleri günbegün tamamlanmıştır.
E) Türk ordusu üzerindeki taarruz baskısı artmıştır.

  • Cevap: E

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 99 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!