Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 89

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 89 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 89

• Ordunun ihtiyacım karşılamak amacıyla gerekli görülen sahipsiz mallara el konacak.
• Halk, elinde bulunan bütün silah ve cephaneyi üç gün içinde komisyonlara teslim edecek.
• Benzin, saat, makine yağı, araç lastiği, telefon, kablo, pil gibi teknik malzemenin yüzde kırkına el konacak.
• Marangoz, demirci, tesviyeci, dökümcü gibi ustalar ve orduya malzeme üretebilecek imalathaneler tespit edilecek. Gerekli görüldüğünde bu zanaatkârlar ordu hizmetine alınacak.
• Halkın elinde bulunan dört tekerlekli yaylı arabalar, at ve öküz arabaları, topçeker hayvanlar ile yük hayvanlarının yüzde yirmisine el konulacak.

Millî Mücadele sürecinde ordunun ihtiyacı olan nakdin ve askerî malzemelerin önemli bir kısmı yurt içinden sağlandı. Bunun yanı sıra Moskova Antlaşması’nın imzalanmasından sonra top, tüfek ve diğer mühimmatin bir kısmı Sovyetlerden temin edildi. Fransa ve İtalya işgal ettikleri yerlerden çekilirken ellerinde bulunan silah, cephane ve diğer savaş araçlarının bir bölümünü TBMM’ye bıraktı. Hint Müslümanları, Buhara ve Azerbaycan halkı ve Kıbrıs Türklerinin yanı sıra diğer bazı İslam ülkeleri de nakdî yardımlarda bulundu.

KANIT SORGULAMA 10

Kanıtlardan yararlanarak soruları cevaplayınız.

1. KANIT

(…) Orduyu Eskişehir’in kuzey ve güneyinde topladıktan sonra, düşman ordusuyla aramıza büyük bir açıklık bırakmak gerekir ki, orduyu derleyip toparlamak, güçlendirmek mümkün olabilsin. Bunun için Sakarya’nın doğusuna kadar çekilmek yerindedir. Düşman hiç durmadan takip ederse hareket üssünden uzaklaşacak ve yeniden menzil hatları kurmaya mecbur olacak; herhalde beklemediği birçok güçlüklerle karşılaşacak, buna karşılık bizim ordumuz toplu bulunacak ve daha elverişli şartlara sahip olacaktır. Bu şekildeki çekilişimizin en büyük sakıncası, Eskişehir gibi önemli yerlerimizi ve birçok topraklarımızı düşmana bırakmaktan dolayı kamuoyunda doğabilecek manevi sarsıntıdır. Fakat kısa zamanda elde edebileceğimiz başarılı sonuçlarla bu sakıncalar kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Askerliğin gereğini kararsızlığa düşmeden uygulayalım. Başka türden sakıncalara karşı koyabiliriz.

2. KANIT

(…) İlk 6 emirde, ordunun ihtiyaçları için yapılacak zorunlu satın almalar için her ilde valiler başkanlığında ücretsiz komisyonlar kuruluyor, asker için her evin birer takım çamaşır, bir çift çarık ve çorap vermesi hükmü getiriliyor, fakirlerin bu yükümlülüğünü zenginlerin karşılaması emrediliyor. Orduya verilmek üzere bez, kumaş ve gıda gibi maddelerin yüzde 40’ına el konuluyor. At arabası ve kağnı gibi ulaştırma araçları olanların, ordu ihtiyaçları için 100 kilometre mesafeye kadar ücretsiz taşıma yapmaları mecburiyeti getiriliyor.

Ertesi gün 7-10 numaralı Tekâlif-i Milliye emirleri çıkarılıyor: Herkes elinde bulunan silah ve cephaneyi, sonradan geri almak üzere orduya teslim edecek, herkes elinde bulunan benzin, tutkal, kablo, lastik, telefon gibi araçların yüzde 40’ını orduya verecek, kılıç ve silah yapabilecek demirci, dökümcü, marangoz gibi ustalar ismen tespit edilecek, at, eşek gibi hayvanlarla araba ve kağnıların yüzde 20’si orduya verilecek. (…)

SORULAR

1. Millî Mücadele sürecindeki ordu-millet ilişkisini Tekâlif-i Millîye Emirleri bağlamında yorumlayınız.

  • Cevap: Tekâlif-i Milliye Emirleri, Millî Mücadele sürecinde ordunun ve milletin işbirliğini güçlendirmek amacıyla alınan önlemlerdir. Bu emirlerle millet, ordunun ihtiyaçlarını karşılamak için silah, malzeme ve destek sağlamış, Millî Mücadele’ye aktif olarak katılmıştır.

2. Türk ordusunun Kütahya-Eskişehir Muharebeleri sırasındaki geri çekilişi hangi sonuçları doğurmuş olabilir?

  • Cevap: Türk ordusunun Kütahya-Eskişehir Muharebeleri sırasındaki geri çekilmesi, düşmanın takip ederek ilerlemesine izin vermiş ve Eskişehir gibi stratejik bölgeleri düşmana bırakmıştır. Ancak bu çekilme, ordunun toparlanmasına ve daha elverişli şartlarda düşmana karşı başarılı bir direniş sergilemesine olanak sağlamıştır.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 89 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!