Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 59

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 59 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 59

KANIT SORGULAMA 1

Kanıtlardan yararlanarak soruları cevaplayınız.

1. KANIT

Sultanahmet Mitingi’nde Hamdullah Suphi (Tanrıöver) Bey’in nutku:
(…) Hâlbuki böyle olmadı, İzmir’den Aydın’a İzmir’den Manisa’ya, içerilere doğru uzanan bütün yollara dikkat ediniz. Yunanlılar nereden geçmiştir, anlarsınız. Yakılmış yüzlerce köyler, halkı kaçmış, kara duvarlarının kovuklarından başka bir şey kalmamış şehirler, ateşe verilmiş harmanlar, otlak edilmiş tarlalar, yerlerinde çürüyen milyonlarca kıymeti haiz her cins mahsul size haber verir ki, buralara girmiştir ve yerli, birbirlerinin soygun yardakçıları; yalanda, katilde, hırsızlıkta el ele vermiş, birbirini tamamlamış, bu iki hain kuvvet Anadolu’nun en mamur ve mesut bir vilâyetini artik bir harabeye çevirmiş bulunuyor.

2. KANIT

Dâhiliye Nazırı Ali Kemal’in 22/23 Haziran 1919 tarihli emri: “Tarafımdan verilen açık talimata sizin ve arkadaşlarınızın uymaması, bu felaketlere sebep oldu. Defalarca söyledim. Ne kadar gaddarane ve haksızca olursa olsun, biz bu işgallere karşı sarih haklarımızı ancak siyaseten savunabiliriz. Saflıkla yahut aşırı hamiyetle gayrete kapılanları yeniden uyarınız. Harp ve darp ile bu müthiş davayı fasledecek vaziyette değiliz. Bu açık talimata aykırı hareket edenlerden hesap soracağım.”

3. KANIT

İzmir ve havalisi Yunan’a ilhak ediliyor. İşgal başladı. İzmir ve mülhakatı kâmilen ayakta ve heyecandan İzmir’in son ve tarihî gününü yaşıyor. Son imdadımız sizin göstereceğiniz muavenete bağlıdır. Mitingli telgraflarla her yere başvurunuz. Ve vatan ordusuna iltihaka hazırlanınız. Vakar ve sükûnetinizi son derece muhafaza ederek kimsenin incinmemesine itina ve dikkat olunması

SORULAR 

1. İzmir’in işgali karşısında Türk aydını, İstanbul Hükümeti ve halk nasıl tepki göstermiştir? Karşılaştırınız.

  • Cevap: İzmir’in işgali karşısında Türk aydını, Sultanahmet Mitingi gibi kitlesel gösterilerde işgale karşı protesto ve tepki göstermiştir. İstanbul Hükümeti ise diplomatik yollarla işgali protesto etmiş ve uluslararası alanda destek aramıştır. Halk ise İzmir işgalini büyük bir üzüntü ve öfkeyle karşılamış, Millî Mücadele’ye olan destek artmıştır.

2. Sultanahmet Mitingi’nde konuşmacı olduğunuzu varsayarak kısa bir söylev metni yazınız.

  • Cevap: (Sultanahmet Mitingi’nde) Değerli Vatandaşlar, bugün toplandık çünkü vatanımızın toprakları işgal altında! İşgalcilere karşı birlik olmalı, millî mücadeleye destek vermeliyiz. Vatan sevgisiyle dolu kalplerimizle, bu işgali bertaraf etmek için her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız!

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 59 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!