Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 42

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 42 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 42

1.3.7. Savaş Yıllarında Anadolu

I. Dünya Savaşı yıllarındaki sancılı süreç Osmanlı Devleti’nin toplumsal hayatında büyük sıkıntılara neden oldu. Savaş, özellikle kadınlar ve çocuklar üzerinde kalıcı izler bıraktı. Seferberliğin ilanıyla erkek nüfusun silahaltına alınması toplumsal dengeyi değiştirdi.

Cephe gerisinde kalan kadınlar, erkeklerin sorumluluklarını da üstlendi, pek çok çocuk yetim kaldı.

Savaş ilanından sonra yükselen fiyatlar halkın alım gücünü hızla düşürdü. Temel gıdaların temininde sıkıntı çekilmesi kıtlığa yol açtı; stokçuluk, karaborsacılık, hırsızlık, eşkıyalık gibi olumsuzluklar arttı.

Savaş yıllarındaki kargaşa ve buna bağlı olarak yaşanan göçler Osmanlı Devleti’nin demografik yapısını değiştirdi. Savaş tehdidi ve eşkıyalık faaliyetleri sebebiyle halkın güvenli görülen yerlere göç etmesi; göç edilen yerlerde barınma, güvenlik ve salgın hastalık sorunlarına yol açtı (Görsel 1.17).

Savaşın ağır şartları eğitimi de olumsuz etkiledi. Öğrenci ve öğretmenler cephelere gittiği için okullar boşaldı. Okul binaları farklı hizmet alanlarının ihtiyaç duyduğu hastane, karargâh gibi mekânlara dönüştü; eğitim ciddi biçimde aksadı.

KANIT SORGULAMA 7

Kanıt’tan yararlanarak soruları cevaplayınız.

SORULAR

1. Fiyatı en fazla artan ürün hangisidir? Bu durumun sebebi ne olabilir?

  • Cevap: Kanıtta fiyatı en fazla artan ürün belirtilmemiştir. Ancak, genel olarak savaş dönemlerinde temel gıda maddelerinin fiyatlarının arttığı bilinmektedir. Bu durumun sebebi talebin artması ve tedarik zorlukları olabilir.

2. Savaş yıllarında fiyat artışlarının sebepleri ve toplum üzerindeki etkileri neler olabilir? Yorumlayınız.

  • Cevap: Savaş yıllarında fiyat artışlarının sebepleri arasında talep artışı, tedarik zorlukları, stokçuluk ve karaborsacılık bulunmaktadır. Fiyat artışları toplum üzerinde alım gücünün düşmesi, kıtlık yaşanması ve sosyal huzursuzluklar gibi olumsuz etkiler yaratmıştır.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 42 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!