Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 39

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 39 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 39

3. KANIT

Filistin Cephesi’nde görevli Yıldırım Ordular Grubu, Gazze Muharebeleri, Şeria Muharebeleri ve Nablus Meydan Muharebesi sonunda bozguna uğramış, sırasıyla Dera, Şam ve Halep’e kadar çekilmişlerdir. (…) Daha sonra Millî Mücadele kadrosunun temelini teşkil edecek olan Mustafa Kemal (Atatürk), Mustafa İsmet (İnönü), Mustafa Fevzi (Çakmak), Ali Fuat (Cebesoy), Refet (Bele), Fahrettin (Altay) Paşalar ve Osmanlı birliklerinin çoğunluğu Filistin Cephesi’nde General Allenby [Alenbi] tarafından sevk ve idare edilen İngiliz Ordusuna karşı savaşmışlardır. (…) 7. Ordu Komutanı Mustafa Kemal Paşa, 26 Ekim 1918’de Halep kuzeyinde İngiliz ve Arap Ordularının taarruzunu durdurmayı başarmıştır.

SORULAR

1. Mustafa Kemal’in I. Dünya Savaşı’nda oynadığı role dair neler söylenebilir?

  • Cevap: Mustafa Kemal, I. Dünya Savaşı’nda önemli askeri başarılar elde etmiş, cephelerde etkili bir liderlik ve komutanlık sergileyerek, düşman kuvvetlerine karşı direnç göstermiş ve birçok yerde stratejik zaferler kazanmıştır. Bu zaferler sayesinde Mustafa Kemal, yetenekli ve güvenilir bir komutan olarak tanınmıştır.

2. Mustafa Kemal’in I. Dünya Savaşı’nda elde ettiği başarıların Millî Mücadele’deki liderliğine etkilerini yorumlayınız.

  • Cevap: Mustafa Kemal’in I. Dünya Savaşı’ndaki başarıları, Millî Mücadele dönemindeki liderliği için önemli bir temel atmıştır. Bu başarılar, onun stratejik ve taktiksel yeteneklerini, liderlik vasıflarını ve kararlılığını hem halka hem de diğer millî mücadele liderlerine kanıtlamış, bu sayede Millî Mücadele’de merkezi bir liderlik pozisyonuna gelmesini sağlamıştır.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 39 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!