Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 37

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 37 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 37

Kafkas İslam Ordusu

Azerbaycan; İngiliz güçleri, Bolşevik birlikleri ve Ermeni çetelerin işgaline karşı Osmanlı Hükûmetinden yardım istedi. Bunun üzerine Nuri (Killigil) Paşa, kurduğu Kafkas İslam Ordusunu Bakü ve Azerbaycan’ın diğer illerini Ermeni ve Bolşevik çetelerden kurtarmak için görevlendirdi. Kafkas İslam Ordusu, otuz saat süren şiddetli muharebelerden sonra 15 Eylül 1918’de Bakü’yü Ermeni zulmünden kurtardı (Görsel 1.13).

28 Mayıs 1918’de Mehmed Emin Resulzâde’nin başkanlığında Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti bağımsızlığını ilan etti. Böylece tarihte cumhuriyet yönetimine geçen ilk Türk devleti kurulmuş oldu. Kızıl Ordu, 1920’de Azerbaycan’ı işgal ederek Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’ne son verdi. SSCB’nin dağılmasıyla 18 Ekim 1991’de Azerbaycan bağımsızlığını ilan etti. Ancak Azerbaycan topraklarının Dağlık Karabağ’ı da içine alan %20’lik kısmı, Ermeniler tarafından herhangi bir hukuki dayanak olmaksızın işgal edildi. Azerbaycan, 2020’de Kara- bağ Savaşı sonrasında Dağlık Karabağ’ın bir kısmını geri aldı.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 37 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!