Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 270

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 270 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 270

Libya’da başlayan protestolar, hükümeti zayıflattı ve muhalif güçler başkent Trablus’u ele geçirdi. Libya lideri Muammer Kaddafi, 20 Ekim 2011’de muhalif milisler taratindan linç edilerek öldürüldü.

Arap Baharı’nın etkilerinin en sert yaşandığı ülkelerden biri de Suriye oldu. Baas Partisinin baskıcı yönetimine karşı halk, protestolara başladı. Devlet Başkanı Beşar Esad yönetiminin protestolara müdahalesi çok serttı. Bunun üzerine Suriye’de iç savaş başladı ve milyonlarca Suriyeli mülteci durumuna düştü. Arap Baharı’nın etkisiyle bölgede oluşan otorite boşluğu terör örgütlerinin yayılmasına zemin hazırladı.

Arap Baharı, Orta Doğu’da mülteci sorununun artmasında önemli bir etken oldu. Bu sorunla karşı karşıya kalan ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. AB ülkeleri, sınırlı sayıda Suriyeli mülteci kabul ederken Türkiye; din, ırk, mezhep ayrımı gözetmeksizin sığınmacılara kapılarını açarak milyonlarca insana ev sahipliği yapmaktadır (Görsel 8.17, 8.18).

8.2.5. 11 Eylül Saldırıları ve Küresel Terör

Terör faaliyetlerinin hedefleri, eylemleri ve yapılarındaki değişikliklerden dolayı terör ile terörizm tanımlarında mutabakata varılamamıştır. Bu konuda anlaşmaya varamamak ise örgütlerdeki eylemcilerin farklı ülkelerce terörist veya direnişçi olarak adlandırılmasına dolayısıyla terörle ilgili tedbirlerin alınmasında çifte standartlı yaklaşımlara neden olmaktadır. Ülkelerin terör gruplarına verdiği üst düzey teknolojik ve stratejik destek, terör eylemlerinin küresel boyutlara ulaşmasına yol açmaktadır.

ABD, SSCB’nin dağılmasıyla dünyanın en büyük küresel gücü hâline geldi. Ancak dünya siyasetine yön veren bir ülke konumuna eriştiği dönemde büyük bir terör saldırısına maruz kaldı. 11 Eylül 2001’de El Kaideli teröristler, kaçırdıkları uçaklarla ABD’deki Dünya Ticaret Merkezi binaları olan İkiz Kuleler ve ABD Savunma Bakanlığının merkezi Pentagon’a ölüm dalışı yaptı (Görsel 8.19). Bu saldırılar küresel çaptaki terör saldırılarında milat oldu. Saldırılarda toplam 2.977 kişi hayatını kaybetti. Saldırılar sonrasında ABD’nin küresel düşman algısı değişerek “radikal İslam”, “İslami terör” yakıştırmaları yaygınlaştı. Yapılan propaganda dünyada İslamofobinin yayılmasına yol açtı. ABD, saldırıların hemen ardından terörizme karşı savaş politikası yürüttü. Bu süreçte “Ya benimlesiniz ya karşımızdasınız.” şeklindeki meydan okuyuşuyla politikasının sınırlarını uluslararası arenada ilan etti.

11 Eylül Saldırılarını bir savaş ilanı kabul eden ABD yönetimi, saldırıların sorumlusu olduğuna inandığı ülkelere savaş açtı. Önce El Kaide’nin konumlandığı Afganistan’a karşı askerî bir operasyon başlatarak 2001’de Afganistan’ı işgal ettı. Ardından 11 Eylül Saldırılarını desteklediği ve kitle imha silahları bulundurduğu iddiasıyla 2003’te Irak’ı işgal etti. Saldırıların sorumlusu kabul edilen Usame bin Ladin,

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 270 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!