Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 239

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 239 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 239

1961 Anayasası’nın topluma tanıdığı özgürlüklerin devlet otoritesini güçsüzleştirdiği gerekçesiyle temel hak ve özgürlüklerde kısıtlamalara gidildi. Sosyalizm, üniversite ve sivil toplum kuruluşları (STK) yoluyla etkili olmaya başladı.

Siyaset iki kutuplu olmaktan çıkarak çoklu bir yapıya büründü. Adalet Partisi (AP) ve Cumhuriyet Halk Partisinin yanı sıra Alparslan Türkeş liderliğinde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Necmettin Erbakan liderliğinde Millî Selamet Partisi (MSP) kuruldu. Siyasal cepheleşme ve terör eylemleri 12 Eylül 1980 Darbe- si’ne zemin hazırladı.

1971 Muhtırası sonrasında kurulan koalisyon hükûmetleri istikrarlı bir ekonomik program uygulayamadı. 1973’te küresel petrol krizinin de etkisiyle Türkiye’de döviz darboğazı yaşandı. Enflasyon %100 seviyelerine çıktı. TL, dolar karşısında büyük oranda değer kaybetti. Siyasetteki çok kutupluluk sanata ve üniversiteler başta olmak üzere eğitim kurumlarına da yansıdı.

TBMM ve siyasi partiler kapatıldı, tutuklanan liderler siyasi yasaklı ilan edildi. Cumhurbaşkanlığı görevine Kenan Evren getirildi. Yasama, yürütme ve yargı yetkileri Millî Güvenlik Konseyi tarafından kullanıldı. 1983’te yapılan seçimlerle TBMM yeniden işlerlik kazandı. Ancak getirilen %10 seçim barajı ile küçük partilerin etkisi kırıldı. 1984’te yerel yönetimler sivil ve demokratik hayata başladı.

Sendikal faaliyetler ertelendi veya durduruldu. Bankerler halkın mevduatlarını toplamada bankaların önüne geçti. Toplumsal kargaşanın ve darbelerin getirdiği tedirgin edici ortam göçlere sebep oldu.

TARİHSEL DÜŞÜNME

1. Darbelerin sosyo-ekonomik alanda meydana getirdiği olumsuzlukları yorumlayınız.

  • Cevap: Darbelerin sosyo-ekonomik alanda meydana getirdiği olumsuzluklar, istikrarsızlık ve güvensizlik nedeniyle yatırımların azalması, ekonomik büyümenin yavaşlaması, işsizlik artışı ve gelir adaletsizliği gibi sorunları içerir.

2. Darbelerin Türk siyaseti üzerindeki etkileri nelerdir? Yorumlayınız.

  • Cevap: Darbeler, Türk siyaseti üzerinde istikrarsızlık yaratır, demokratik süreçleri bozar ve siyasi partilerin işleyişini aksatır. Ayrıca, darbeler sonucu oluşan askeri yönetimler, siyasi özgürlükleri kısıtlar ve demokratik kurumları zayıflatır.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 239 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!