Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 240

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 240 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 240

KANIT SORGULAMA 3

1. soruyu 1 ve 3. Kanıt’a göre; 2. soruyu 2. Kanıt’a göre cevaplayınız.

70’li yılların özellikle ikinci yarısını tarihsel olarak da diğer yıllardan ayıran faktör, günlük hayatta “siyasi dozun” giderek artmış olmasıydı. 12 Eylül 1980’e kadar sürecek olan, siyasetin hayatin her alanına nüfuz etme eğilimi, 70’lerde sıradan insanların bile yaşama biçimlerini değiştirmiş, giyim kuşamdan, arkadaşlık anlayışına, spordan müziğe kadar birçok alanı etkilemişti.

12 Eylül Darbesi ise, hem öncekine göre daha sınırlı özgürlükler içeren 82 Anayasası’nın ilanından önce hem de sonrasında, sinema örgütlerinin ve sinema kulüplerinin kapatılması, film, seyirci, sinema salonu ve yapımevi sayılarının düşmesine sebep olması, sinema filmlerine, yönetmenlere ve sinema emekçilerine yasaklar getirmesi nedeniyle Türk sineması açısından olumsuz bir dönemi ifade eder. Bu dönemde toplumsal eleştiri temalı filmlerin yerini, daha bireysel konuların ele alındığı arabesk ve kadın filmleri almıştır.

Darbe kargaşaya son vermiş fakat yoğun bir zulüm uygulamasına kapı açmıştır. 650.000 kişi gözaltına alınmış, 230.000 kişi yargılanmış, 517 kişi idam cezasına çarptırılmış, 49 kişi idam edilmiş, 171 kişi işkence sonucu ölmüştür. 30.000 kişi güvenilmez diye işten atılmış, 30.000 kişi yurt dışına kaçmıştır. Gazeteciler toplam 3315 yıl hapse mahkum edilmişlerdir.

SORULAR

1. Siyasi kutuplaşmanın ve askerî darbelerin sosyal hayata etkilerini yorumlayınız.

  • Cevap: Kanıt’a göre, 70’lerde artan siyasi gerilim ve askeri darbeler, günlük yaşamı etkileyerek giyim, arkadaşlık, spor ve müzik gibi alanlarda değişikliklere yol açtı.

2. Askerî darbelerin sanat üzerindeki etkilerini tartışınız.

  • Cevap: Kanıt’a göre, 12 Eylül Darbesi Türk sinemasını olumsuz etkiledi ve sinema örgütlerinin kapatılması, film yapımının azalması ve sansürler nedeniyle toplumsal eleştiri temalı filmlerin yerini arabesk ve kadın filmlerinin aldığı bir döneme yol açtı.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 240 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!