Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 235

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 235 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 235

Anayasaya eklenen bir madde ile Hristiyan olmayanların devlet memuru olamayacağı kararı alındı. 1967’den itibaren Türkler vakıf yönetimlerinden de uzaklaştırıldı. 1970’lerden sonra isminde “Türk” kelimesi taşıyan azınlık sivil toplum kuruluşları yasa dışı ilan edildi. Türkçe yer adlarının yanı sıra Türkçe yayın yapan radyoların dinlenmesi ve televizyonların izlenmesi yasaklandı. Türklerin Lozan’a dayanan eğitim hakları çerçevesinde Türkçe eğitim almalarını sağlayacak çift dille eğitim veren anaokulları ve Türk okullarının açılmasına ilişkin talepleri Yunan makamlarınca cevapsız bırakıldı.

1989’da yapılan seçimler sonucunda Dr. Sadık Ahmet, Türk azınlığın ilk temsilcisi sıfatıyla Yunanistan Parlamentosuna bağımsız milletvekili olarak girdi. Ancak Yunanistan, seçim yasasında yaptığı değişiklikle getirilen %3’lük ülke barajı uygulamasının bağımsız adaylar için de geçerli olduğuna hükmetti. Böylece Batı Trakya (Harita 7.7) Türklerinin elinden Parlamentoya bağımsız temsilci gönderme imkânı fiilen alındı. %3’lük ülke barajı uygulaması, bağımsız adayları milletvekili seçilebilmek için diğer siyasi partilerle iş birliği yapmak zorunda bıraktı. 24 Kasım 2020’deki genel seçimlerde Batı Trakya Türkleri üç milletvekili çıkardı.

7.2.5. ASALA ve Ermeni Diasporası

1915 Olayları, 1960’lı yıllarda ABD ve SSCB’de yaşayan Ermeni grupların önayak olduğu asılsız iddialar ve çeşitli propaganda faaliyetleriyle dünya gündemine taşındı. Ermeni diasporası, Ermenilerin Osmanlı Devleti tarafından sözde soykırıma uğratıldığı iddialarıyla yurt dışında yaşayan Ermenileri kışkırttı ve Türkiye’yi dış politikada zor duruma düşürmeye çalıştı. Ana vatanlarının dışında kalıcı biçimde yerleşmiş, ortak bir kökene ya da inanca mensup grup.

1965’te Ermeni diasporası, sözde Ermeni soykırımının yıl dönümünde Büyük Ermenistan’ın ve sözde soykırımın tanınması isteklerini dillendirdi. Türkiye’nin komünizm tehdidine karşı NATO’ya girmesi ve Batılı devletlerin Ermeni diasporasını dikkate almaması diaspora Ermenilerini Ruslara daha da yakınlaştırdı. Tezlerini yaymak ve uluslarara235

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 235 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!