Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 236

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 236 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 236

sı alanda destek bulmak için strateji değiştiren diaspora, sesini Ermenistan’ın Kurtuluşu İçin Gizli Ermeni Ordusu (ASALA) adlı terör örgütüyle duyurmaya çalıştı. Bu bağlamda ASALA terör örgütünün 1973-1984 arasında yurt dışındaki Türk temsilciliklerine yönelik saldırılarıyla birçok Türk diplomat ve temsilci şehit edildi. Diaspora Ermenileri Türkiye aleyhindeki her türlü oluşum ve başta PKK olmak üzere pek çok terör örgütüyle iş birliğinde bulundu.

Ermeni diasporasının planına göre sözde soykırım iddialarının bütün dünyada tanınması sağlanacak ve Türkiye tazminat ödemeye, ardından toprak vermeye zorlanacaktı. Diaspora Ermenileri, bulundukları ülkelerin parlamentolarını etkileyerek sözde soykırım iddialarını tanıyan kararlar alınması doğrultusunda çalışmalar yaptı. ABD, Almanya ve Fransa’nın da aralarında bulunduğu birçok ülkenin parlamentosu tarafından sözde soykırım iddiaları kabul edildi. Parlamentoların tanıma kararları, sadece gündelik siyasi iradeyi yansıtmakta dolayısıyla hukuki bağlayıcılık taşımamaktadır.

1991’de bağımsızlığını ilan eden Ermenistan’ı ilk tanıyan ülkelerden biri Türkiye oldu. Türkiye iki taraf arasındaki sorunların çözülmesine, ilişkilerin geliştirilmesine yönelik önemli adımlar attı. Ancak Ermenistan’ın Azerbaycan’a ait Dağlık Karabağ’ı işgal etmesi ile ilişkiler kesildi.

Türkiye, ilişkilerin normalleşmesi ve Dağlık Karabağ da dâhil olmak üzere sorunların çözümü için 2005’te yeni adımlar attı. Ermenistan’a sözde soykırım iddialarıyla ilgili gerçeklerin ortaya çıkması için bilimsel araştırmalar yapacak bir komisyonun kurulması ve her iki ülkenin arşivlerini araştırmacılara açması teklifinde bulundu. Bu süreçte Türkiye, Van Gölü’ndeki Akdamar Kilisesi’ni restore ettı ve Türkiye-Ermenistan arasında uçak seferlerini başlattı. Ermeni Hükûmeti, Türkiye’nin bilimsel araştırma teklifine Ermeni diasporasının da etkisiyle cevap vermeyince 2011 itibarıyla ilişkiler durakladı. Azerbaycan’ın Ermeni işgalindeki topraklarını geri alması konusunda Türkiye’nin Azerbaycan’a destek vermesiyle Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde yeni bir sürece girildi.

KANIT SORGULAMA 2

Kanıtlardan hareketle soruları cevaplayınız.

ASALA

Siyasi merkezler, propaganda çalışmalarında açık ve kapalı olmak üzere iki ayrı yol izlemekte; açık uygulamalarda siyasi merkez, kanuni sınırları içinde ve genellikle öğrencileri kullanarak dergi, broşür, gazeteler yayınlamakta; toplantı, konferans, seminer ve yürüyüşler düzenlemektedirler. Ayrıca siyasi merkezler, kendi bulundukları ülkelerde, ideolojik yakınlığı olan örgütlerle açık ya da kapalı ortak bir platform oluşturma; bulundukları ülkede kamuoyu oluşturmada yararlı olabilecek kişilerle (gazeteciler, yazarlar, sanatçılar, tarihçiler, öğretim üyeleri, milletvekilleri), meslek kuruluşu temsilcileri, sendikacılar vb. ile birlik çalışması yaparlar. Siyasi merkezin bir başka görevi ise önemli eylem ve çalışmalar yapabilmek için mali finans kaynakları bulmaktır.

Askerî cephe ise merkez komite tarafından belirlenen eylemleri gerçekleştirmek üzere vurucu timleri genellikle eylemin konulacağı ülkede, eğer güvenli saklanma ve barınma olanakları yoksa eylemden kısa bir süre önce ülkeye sızdırmakta ve eylemden hemen sonra ülke dışına çıkararak güvence altına almaktadır. Barınma ve saklanma olanağı olan yerlerde ise hücre elemanları, eylemden sonra ülkede kalmayı sürdürmekte, eyleme komuta edecek lider ise dışarıdan gelmekte, gerektiğinde eyleme katılacak militanlar bulundukları ülkelerden de seçilebilmektedir.

  • Cevap: Bu etkinliğin cevabı diğer sayfadadır. (Bkz. sayfa 236)

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 236 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!