Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 234

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 234 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 234

Yürürlükteki antlaşmalara göre Türkiye’ye yakın adaların silahlandırılmaması gerekirken Yunanistan, Türkiye’nin itirazlarına rağmen uluslararası hukuku ihlal ederek 1960’lardan beri Ege Adaları’nı (Harita 7.6) silahlandırmaktadır. Ege Denizi’nde adaların yanı sıra hukuken aidiyeti belli olmayan binlerce kayalık da sorun oluşturmaktadır. Bu kayalıklar sebebiyle iki ülke ilişkilerinde defalarca gerginlik yaşanmıştır.

Bati Trakya Türklerinin hakları için mücadele eden tip doktoru, siyasetçi. 1985’te Bati Trakya Türklerinin sesini dünyaya duyurmak amacıyla bir imza kampanyası başlatması üzerine hapis cezası aldı. 1989’da Yunan Parlamentosuna bağımsız milletvekili olarak girdi. Konuşmalarında “azınlık” yerine “Türk” kelimesini kullanması nedeniyle 1990’da iki ay hapis yattı. 1991’de Bati Trakya’daki Türkleri temsil eden Dostluk Eşitlik ve Barış Partisini kurdu.

7.2.4. Batı Trakya Türklerinin Sorunları

Balkan Savaşları sonrasında Osmanlı Devleti, 1913’teki İstanbul Antlaşması ile Bati Trakya’yı Bulgaristan’a bırakmıştı. Bati Trakya, 1923 Lozan Antlaşması ile de Yunanistan’a devredilmişti. Türkiye ve Yunanistan arasındaki antlaşmalar gereği Bati Trakya’daki Türk nüfus ile İstanbul, Gökçeada ve Bozcaada’daki Rum Ortodoks nüfus mübadelenin dışında bırakılmıştı.

Türkiye’nin 1923 Lozan Barış Antlaşması ile Müslüman olmayan azınlıklara tanıdığı haklar, Yunanistan tarafından da topraklarında bulunan Müslümanlara tanındı. Bati Trakya Türklerine azınlık statüsü verildi. Ancak Yunanistan’da yaşayan Türkler azınlık statüsü bağlamında özellikle 1960’lardan sonra ciddi zorluklar yaşadı. Yunanistan bazı Türkleri yasa dışı yollarla vatandaşlıktan çıkardı. Türklerin gayrimenkul satın almalarını hatta kiralamalarını yasakladı. Türklere ait taşınmazları satın almak isteyen Yunanlara ise düşük faizli ve uzun vadeli kredi…

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 234 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!