Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 233

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 233 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 233

Kara Suları

Bir kıyı devletinin tam egemenliğe sahip olduğu deniz alanıdır. Devletler, Uluslararası Deniz Hu- kuku’na göre kara sularının genişliğini özel durumlar haricinde 12 deniz miline kadar belirleme hakkına sahiptir. Türkiye ile Yunanistan arasındaki deniz sınırı henüz belirlenmemiştir. Türkiye ve Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki kara sularının genişliği 6 deniz mili olarak uygulanmaktadır.

Kıta Sahanlığı

Bir ülkeyi oluşturan kara parçasının deniz altındaki doğal uzantısıdır. 1982 Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi, kıta sahanlığını “kıyı devletinin kara sularının ölçülmeye başlandığı esas hatlardan itibaren 200 mile kadar uzanan su altı alanlarının deniz yatağı ve toprak altı” şeklinde tanımlamıştır. Ülkeler, hukuken kıta sahanlığı içerisinde bulunan deniz yatağı ile toprak altındaki canlı cansız bütün kaynakları araştırma ve işletme hakkına sahiptir. Bu nedenle kıta sahanlığı, bir devletin açık denizler üzerindeki egemenliğini ifade eder.

7.2.3. Ege Adaları Sorunu

1923’te imzalanan Lozan Antlaşması’yla Bozcaada ve Gökçeada Türkiye’ye, On İki Ada ve Meis İtalya’ya, diğer Ege Adaları Yunanistan’a bırakılmıştı. Müttefiklerle İtalya arasında 1947’de imzalanan Paris Antlaşması’na göre On İki Ada ve Meis Yunanistan’a verilmiş; Türk kıyılarına yakın Ege Adaları, Lozan ve 1947 Paris Antlaşmalarıyla silahsızlandırılmıştı.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 233 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!