Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 232

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 232 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 232

nın genişliği 6 deniz milidir. Yunanistan tek taraflı olarak kara sularının sınırlarını on iki mile çıkardığını ilan etmiştir. Türkiye ise ilanı tanımadığı ve bu yaklaşımın bir savaş sebebi olacağı beyanında bulunmuştur. Sahip olduğu adalar sebebiyle Ege Denizi’nin yaklaşık yüzde kırkı Yunan kara suyu durumundadır. Kara sularının on iki mile çıkması, Ege Denizi’nin yaklaşık yüzde yetmişinin Yunan kara suyu hâline dönüşmesi anlamına gelmektedir.

Türkiye ve Yunanistan arasında 2000’li yılların başından itibaren Akdeniz’de deniz yetki alanlarına dair sorunlar ortaya çıktı. Sorunların temelini kıta sahanlığıyla deniz yetki alanları yani münhasır ekonomik bölge alanlarının ülkeler arasındaki paylaşımı oluşturdu. 27 Kasım 2019’da Türkiye ile Libya arasında imzalanan deniz yetki alanlarını sınırlandıran antlaşma, Yunanistan ve Mısır’ın tepkisine neden oldu. 24 Aralık 2020’de iki ülke, Doğu Akdeniz’i kapsayan Münhasır Ekonomik Bölge Antlaşması yaptı. Bu antlaşma Türkiye ve Libya’nın egemenlik haklarını ihlal eden ifadeler taşımaktadır. Türkiye, bu oldubittiye asla müsaade etmeyeceğini taraflara bildirerek Mavi Vatan (Harita 7.5) politikasını uygulamaya koydu; araştırma gemilerini Ege ve Akdeniz’de bilimsel çalışma yapmak üzere görevlendirdi. Yunanistan donanmasının Türk araştırma gemilerini rahatsız etmesi üzerine bölgeye bu kez de Türk donanması gönderildi. Türkiye, bölgede gerginliği artıran Yunanistan ile Mısır’ın uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve Türkiye’nin geri adım atmayacağını bütün dünyaya duyurdu.

Mavi Vatan

Türkiye Cumhuriyetimin Karadeniz, Akdeniz ve Ege’de ilan ettiği deniz yetki alanları, “deniz vatanı”, “Mavi Vatan” kavramlarıyla ifade edilmiştir. Türkiye, Kıta Sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölge tanımlarından kaynaklanan anlaşmazlıkları uluslararası hukuk çerçevesinde ortadan kaldırmak amacıyla güvenliğini tehdit eden unsurlara karşı Mavi Vatan politikasını uygulamaktadır. Bu politikayla Doğu Akdeniz’deki muhtemel iş birliği mekanizmaları ile hem küresel ticaretin korunmasına hem de enerji kaynaklarının en verimli şekilde kullanılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 232 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!