Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 227

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 227 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 227

ABD Başkanı Johnson’ın Mektubu

Sayın Bay Başbakan,

“Kıbrıs’a yapılacak olan Türk müdahalesi Türk-Yunan kuvvetleri arasında askerî bir çatışmaya sebep olabilir. Türkiye’nin Kıbrıs’a yapacağı askerî bir müdahale, SSCB tarafından aynı şekilde bir müdahaleye yol açabilir. NATO’nun rızası olmadan Türkiye’nin girişeceği bir hareket sonunda doğabilecek bir Sovyet müdahalesine karşı müttefiklerin Türkiye’yi savunma konusunu müzakere etmedikleri kanaatindeyim. Türkiye ile aramızda mevcut bulunan askerî yardımın maksatlarının dışında kullanılması için hükûmetinizin, ABD’nin olurunu alması gerekmektedir. (…) Mevcut şartlar altında Türkiye’nin Kıbrıs’a yapacağı bir müdahalede ABD tarafından temin edilmiş olan askerî malzemenin kullanılmasına ABD’nin olur vermeyeceğini size bütün samimiyetimle ifade etmek isterim…”

Akritas Planı dâhilinde Kıbrıs’taki Türk varlığını yok ederek Ada’yı Yunanistan’a bağlamayı amaçlayan Rumlar, Türklere yönelik saldırıları artırdı. Kanlı Noel olarak bilinen 21 Aralık 1963’teki saldırılarda 24, olayların devamında 300’ün üzerinde Türk şehit edildi. Kıbrıs’taki Türk Alayı’nda doktor olarak görev yapan Binbaşı Nihat İlhan’ın eşi ile 3 çocuğu da bu saldırılarda vahşice katledildi. Rumlar 6 Ağustos 1964’te Erenköy’e saldırıya geçti. Rumların ağır saldırıları Erenköy’deki Türklerin direnişi karşısında sonuçsuz kaldı. Rumların saldırıları Türk Hava Kuvvetlerinin gerçekleştirdiği uyarı uçuşları ile sona erdirildi. Bu çatışmalar sırasında Yüzbaşı Cengiz Topel’in kullandığı jet düşürüldü. Paraşütle yere sağ salim inen Cengiz Topel, Rumlar tarafından işkenceyle öldürüldü. Kıbrıs’taki Türk Alayı, Türkleri korumak için Lefkoşa’nın Türk mahallelerine yerleşti. Olayları sakinleştirmek amacıyla İngiltere tarafından 1963’te Lefkoşa’nın Rum ve Türk tarafını birbirinden ayıran Yeşil Hat adlı bir sınır çizildi (Harita 7.3).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 227 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!