Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 180

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 180 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 180

Mihver Devletler’in ilerleyişi 1942’nin sonunda durduruldu ve Mihver kuvvetleri bütün cephelerde başarısızlığa uğramaya başladı. Müttefik Devletler, Kuzey Afrika’da üstünlüğü sağladıktan sonra Sicilya ve Güney İtalya’yı ele geçirdi. Bunun bir sonucu olarak Mussolini, 1943’te iktidardan düşürüldü ve İtalyan Hükûmeti savaştan resmen çekildi. 13 Ekim 1943’de İtalya, Almanya’ya savaş ilan etti. İtalya toprakları, Avrupa’da savaşın sona ermesine kadar savaş alanı olmayı sürdürdü.

Pearl Harbor Baskını (7 Aralık 1941)

ABD, Japon yayılmacılığına karşı bu ülkeye uygulamakta olduğu petrol ambargosunu daha da sıkı- laştirdı. Japonya’nın, ambargonun kaldırılması ve Çin’e yardım yapılmaması talebini reddetti. Bunun üzerine Japonya, ABD’nin Pasifik’teki üstünlüğünü simgeleyen lojistik ve askerî öneme sahip Havai Ada- sı’ndaki Pearl Harbor Deniz ve Hava Üssüne saldırdı (Görsel 5.3). Üssün yok edilmesi, ABD’nin Pasifik’teki etkinliğini zayıflatacaktı. Japonya’nın bu hava saldırısı, ABD’nin Pasifik filosuna büyük hasar verdi ve ABD ile Japonya savaşı başladı. Almanya da 11 Aralık 1941’de ABD’ye savaş ilan etti.

Stalingrad Kuşatması (1942)

Stalingrad (Sıtalingırad), Volga Nehri boyunca yaklaşık 50 km uzanan, silah ve traktör üretiminin yanı sıra Kafkasya bölgesinden gelen petrolün işlendiği önemli bir sanayi şehriydi. SSCB’nin savaş dışında kalmasını

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 180 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!