Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 113

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 113 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 113

TARİHSEL DÜŞÜNME

1. 1921 Anayasası ile 1924 Anayasası’nı temel özellikler açısından karşılaştırınız.

  • Cevap: 1921 Anayasası, Türkiye’nin bağımsızlığını koruma amacını vurgulayan geçici bir belgedir. 1924 Anayasası ise Cumhuriyetin ilanını, laikliği, milletvekili seçimlerini ve kadın haklarını içeren daha kalıcı bir anayasadır.

2. Kadınların 1924 Anayasası’na dâhil edilen siyasi haklarını Atatürk ilkelerinden hangileriyle ilişkilendirebilirsiniz? Açıklayınız.

  • Cevap: Kadınların 1924 Anayasası’na dâhil edilen siyasi hakları, Atatürk ilke ve devrimleriyle özellikle “eşitlik” ilkesi ile ilişkilendirilebilir. Atatürk, toplumun tüm bireylerinin eşit haklara sahip olması gerektiğini savunmuş ve bu ilkeyi kadın haklarının genişletilmesinde temel bir prensip olarak benimsemiştir.

BAŞLANGIÇ SORUSU

Toplum mu hukuku, hukuk mu toplumu şekillendirir? Tartışınız.

  • Cevap: Toplum ve hukuk birbirini karşılıklı olarak etkiler. Toplum, hukuku belirleyen kuralları oluştururken, hukuk da toplumu düzenler ve normlarını şekillendirir. Bu nedenle, ikisi arasında karşılıklı bir etkileşim söz konusudur.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 113 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!