Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 89

“10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Sayfa 89 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 89

Gazi, vatanını ve milletini koruma amacıyla savaşan Müslüman savaşçıdır. Gazinin İslam dini, Müslümanlar ve mazlumlar için savaştığı unutulmamalıdır. Gazide kibir ve riya olmamalıdır. Gazi, gazaya sırf ganimet için gitmemelidir. Gazinin niyeti samimi olmalıdır. Bunlar, gazanın dinî ve ideolojik niteliğinin de temel koşullarıdır. Anadolu’da gaza anlayışı Moğol İstilası ve Haçlı Seferleri ile ön plana çıkmıştır.

Savaşta öldürülen Müslüman askerler ise şehit kabul edilmiştir. İslam inancına göre şehit olmak ahirette peygamberlikten sonra gelen en üst makamlardan biri olarak görülmüştür.

CEVAPLAYINIZ

Alplar ve gazilerin Osmanlı’nın devletleşme sürecine etkileri neler olabilir?

  • Cevap: Alplar ve gaziler, Osmanlı’nın devletleşme sürecine cesaret, liderlik ve savaşçı ruhun güçlendirilmesi açısından olumlu etkilerde bulunmuş olabilirler. Ayrıca, fetih ideolojisinin güçlendirilmesine katkı sağlamış olabilirler.

Araştırınız

Yaşadığınız yörede şehitliği ziyaret ederek bu ziyaret sırasında gördükleriniz ve hissettiklerinizle ilgili bir kompozisyon yazınız. Sınıfınızda paylaşınız.

  • Cevap:

ŞEHİTLİK ZİYARETİ: İZ BIRAKAN ANILAR

Şehitlik ziyaretleri, insanın duygusal olarak derin izler bırakan anılardan biridir. Geçtiğimiz yaz, bir şehitlik ziyaretine katıldım ve bu deneyim benim için unutulmaz bir anı haline geldi.

Şehitliğe adım attığımda, hemen gözüme çarpan şey, mezar taşlarının sayısızlığıydı. Her biri bir kahramanın hikayesini anlatıyordu. Mezarların başındaki çiçekler ve bayraklar, bu insanların hala sevgi ve saygıyla anıldığını gösteriyordu.

Şehitlikte sessizlik hüküm sürüyordu. Bu sessizlik, saygı ve hüzün dolu bir atmosfer yaratıyordu. Mezar taşlarını okurken, bu insanların hangi fedakarlıkları yaptıklarını ve vatanları için nelerden vazgeçtiklerini düşünmeden edemedim.

Ziyaret sırasında duygu dolu anlar yaşadım. Birçok aile, şehitlerinin mezarları başında dua ediyor, gözyaşı döküyordu. Bu anlar, insanın içini sızlatan, ama aynı zamanda da birlik ve beraberlik duygularını pekiştiren anlardı.

Şehitliği ziyaret etmek, insanı milli birlik ve beraberlik duygularıyla dolduruyor. Bu deneyim, şehitlerimizin fedakarlıklarını ve vatan sevgisini daha da derinden anlamama yardımcı oldu. Şehitlerimizin hatırasını yaşatmak, onlara olan minnettarlığımızı ifade etmek için yapılan bu ziyaret, benim için unutulmaz bir deneyimdi. Şehitlerimizi ve onların ailelerini asla unutmayacağımızı bir kez daha hissettik ve yürekten dua ettik.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 89 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!