Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 88

“10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Sayfa 88 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 88

Tartışınız

Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda Ahilik teşkilatı nasıl bir öneme sahiptir?

  • Cevap: Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda Ahilik teşkilatı, ekonomik düzenin sağlanması ve üretici sınıfın desteklenmesi açısından büyük bir öneme sahipti. Ahilik, esnaf ve zanaatkarların örgütlenmesini teşvik ederek ekonomik istikrarın oluşmasına katkı sağlamıştır.

Metin Analizi

Aşağıdaki metni okuyarak istenilen çalışmayı yapınız.

Gaza

Eski sözlüklerde “düşmanla savaşma” anlamına gelen bir kelimedir (Görsel 3.4). Osmanlılarda “din için yapılan savaşı” ifade eden ve bir fetih ideolojisi hâline gelen kavramdır. Osmanlı Beyliği’nin ortaya çıktığı XIII. yüzyıl sonları ile XIV. yüzyıl başlarında Anadolu uç boylarında yaşanan çatışmalarda Türkmen beylikleri ve derviş toplulukları arasında çok defa hem bir motivasyon hem de bir meşruiyet unsuru olarak kullanılmıştır.

İslamiyet’i yaymak, Müslümanların yönetimindeki toprakları yahut nüfuz alanını genişletmek için akınlara katılmak ve cenk etmek anlamlarını zamanla kazanmıştır. Orta Çağ Müslüman toplulukları arasında kullanımı çok daha eskilere giden bu kavramın Anadolu’da nasıl yayıldığı ve Türk dilinde kahramanlık ifade eden alplık ile anlamının örtüşmeye ne zaman başladığı tam olarak bilinmemekle birlikte XIII. yüzyılın sonlarında Anadolu’nun batı ve kuzeybatısında kullanılmakta olduğu tespit edilmektedir.

Osmanlı Devleti’ndeki askerî düşünce tarzı hakkında çıkarımlarda bulununuz.

  • Cevap: Osmanlı Devleti’nde askerî düşünce tarzı, fetih ideolojisi merkezli olarak şekillenmiş ve din için yapılan savaşı ifade etmiştir. Bu düşünce, İslamiyet’i yaymak ve Müslüman topraklarını genişletmek amacıyla akınlara katılmayı içermiştir.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 88 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!