Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

XIV ve XVI. yüzyıllar arasında Türk dünyasında yetişmiş olan bilim insanlarını ve çalışmalarını araştırarak sınıfta paylaşınız.

XIV ve XVI. yüzyıllar arasında Türk dünyasında yetişmiş olan bilim insanlarını ve çalışmalarını araştırarak sınıfta paylaşınız.  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

XIV ve XVI. yüzyıllar arasında Türk dünyasında yetişmiş olan bilim insanlarını ve çalışmalarını araştırarak sınıfta paylaşınız.

Soru: XIV ve XVI. yüzyıllar arasında Türk dünyasında yetişmiş olan bilim insanlarını ve çalışmalarını araştırarak sınıfta paylaşınız.

  • Cevap:

Molla Fenari (d. y. 1350, Maveraünnehir – ö. 1430, Bursa)

MAtematik ve din alanında çalışmaları olmuştur.

Fenari, döneminin en büyük alimlerindendir. Fenari’nin, tefsir, fıkıh, akaid, mantık, tasavvuf ve akli ilimlere dair yüzden fazla eseri vardır. Arap dili ilimlerinde, özellikle de maani ve beyan dallarında otoritedir.

KADIZADE-İ RUMİ

Matematik ve astronomi alanında eserler vermiştir. Kadızade’nni yazdığı astronomi kitabı Osmanlı Devleti medreselerinde okutulmuştur.

AKŞEMSETTİN

Tıp ve din alanında çalışmaları olmuştur.

SİNAN PAŞA

Matematik alanında çalışma yapmıştır.

Altuncuzâde
Fatih Dönemi hekimlerindendir. Kendi imal ettiği kalaydan sondalarla idrar tutukluluğuna çare bulmuş ve aynı şekilde mesane ve idrar yolları rahatsızlıklarını tedavi etmiştir

ALİ KUŞÇU

Matematik ve Astronomi alanında çalışma yapmıştır. Ali Kuşçu, İstanbul’un enlem ve boylamını belirlemek için de çalışmalar yapmış ve günümüzde kabul edilen değerlere yaklaşık bir değer bulmuştur.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 108 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!