Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Şeyhülislam ve müftülerin devlet idaresindeki rolü nedir?

Şeyhülislam ve müftülerin devlet idaresindeki rolü nedir?  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Şeyhülislam ve müftülerin devlet idaresindeki rolü nedir?

Soru: Şeyhülislam ve müftülerin devlet idaresindeki rolü nedir?

  • Cevap: Devlet idaresinde dini iradeyi oluşturmak ve yürütmek için görevli olan ve devlet tarafından atanan isimler bulunmaktadır. Bu isimler geçmişte şeyhülislam olarak görev yaparken günümüzde müftüler olarak hizmet vermektedir. Şeyhülislam ve müftüler devlet idaresinde dini rolü olan kişiler olarak bilinmektedir. Şeyhülislam ve müftüler, dini iradenin ve idarenin gerçekleşmesi için görev alan fetva veren ve dini meselelerin halledilmesini sağlayan bilgili kişiler olarak bilinmektedir. Osmanlı Devleti’nde şeyhülislam ve günümüzde müftüler din konusunda yetkili isimler olarak görev almaktadır. Din insanların sürekli akıl aldıkları ve danıştıkları bir kurumun varlığını da devletin eline bırakmıştır.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 105 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!