Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Irak’ın BM denetimini ve tüm yaptırımları kabul etmesine rağmen ABD’nin Irak’a saldırması nasıl açıklanabilir?

Irak’ın BM denetimini ve tüm yaptırımları kabul etmesine rağmen ABD’nin Irak’a saldırması nasıl açıklanabilir?  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Irak’ın BM denetimini ve tüm yaptırımları kabul etmesine rağmen ABD’nin Irak’a saldırması nasıl açıklanabilir?

Soru: Irak’ın BM denetimini ve tüm yaptırımları kabul etmesine rağmen ABD’nin Irak’a saldırması nasıl açıklanabilir?

  • Cevap: 11 Eylül 2001’de gerçekleşen Dünya Ticaret Merkezine (İkiz Kuleler) yapılan saldırı sonucu Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ile terör aktivitelerine karşı dünya çapında bir mücadele girişiminde bulunacağını ilan etti. Bu neden doğrultusunda terör organizasyonlarına destek verdiği gerekçesiyle önce Afganistan’a müdahalede bulunan Amerika Birleşik Devletleri, Afganistan’a gerçekleştirilen müdahaleden sonra Irak’a yöneldi. Amerika Birleşik Devletlerinin Irak’ı suçlamasından ötürü Birleşmiş Milletler Irak’taki askeri tesislerde denetleme yapılması kararını aldı. Irak yönetimi Birleşmiş Milletler’in denetimini koşulsuz kabul etti. Yapılan denetim sonucu gerginlik yumuşamıştı. Ancak Amerika Birleşik Devletleri Saddam Hüseyin ve ailesinin Irak’tan ayrılmasını talep etti. Bu talebi reddeden Irak, Amerika Birleşik Devletlerinin Saldırısına uğrayacaktı. Saldırıların amacı kağıt üzerinde terörü bitirme amaçlı olsa da Amerika Birleşik Devletlerinin bu savaştaki çıkarı Irak’ın zengin petrol yataklarını kontrol etme isteğiydi.

12. Sınıf Meb Yayınları T.C İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 247 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!