Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

İngiltere ve Fransa’nın Orta Doğu’da siyasi üstünlüğünü, ABD ve SSCB’ye bırakması, Orta Doğu toplumlarına nasıl bir değişim yaşatmıştır?

İngiltere ve Fransa’nın Orta Doğu’da siyasi üstünlüğünü, ABD ve SSCB’ye bırakması, Orta Doğu toplumlarına nasıl bir değişim yaşatmıştır?  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

İngiltere ve Fransa’nın Orta Doğu’da siyasi üstünlüğünü, ABD ve SSCB’ye bırakması, Orta Doğu toplumlarına nasıl bir değişim yaşatmıştır?

Soru: İngiltere ve Fransa’nın Orta Doğu’da siyasi üstünlüğünü, ABD ve SSCB’ye bırakması, Orta Doğu toplumlarına nasıl bir değişim yaşatmıştır?

  • Cevap: İngiltere ve Fransa’nın Orta Doğu’da siyasi üstünlüğü ABD ve SSCB gibi dünyanın iki en büyük gücüne bırakması Orta Doğu toplumlarında siyasi ve ekonomik büyük değişimlere yol açmıştır. Orta Doğu petrol gibi sanayide kullanılan hammaddelerin bulunduğu bir yer olduğu için Orta Doğu’nun hâkimiyetine sahip olmak ABD ve SSCB arasında bir rekabet haline gelmiştir. Bu rekabet Orta Doğu ülkelerinin ABD ve SSCB etkisiyle kutuplaşmasına neden olmuştur. Çoğu zaman ABD ve SSCB diğer ülkenin kontrol ettiği Orta Doğu ülkelerinde iç çatışma çıkarmak için zıt ideolojiyi savunan gruplara parasal veya silah yardımı yapmış, bu şekilde Orta Doğu ülkelerinde iç savaşlar ve aralarında yapılan savaşlar siyasi üstünlüğün ABD ve SSCB’ye geçmesiyle artmıştır.

12. Sınıf Meb Yayınları T.C İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 202 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!