Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Tarih Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 10

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 10 Cevapları Tuna Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Tarih Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 10

Tarih, insanın yeryüzünde göründüğü andan itibaren yaptığı ya da düşündüğü her bir izi, artakalan her şeyi içerir.

 Yukarıdaki sözden hareketle tarihin inceleme alanına giren konulara örnekler veriniz

  • Cevap: Tarih insanın ürettiği kültürel, siyasi ve sosyal her şeyi geçmişte nedenleri ve sonuçları ile inceleyen bir bilim dalıdır.

Tarih, geçmişte insanlar tarafından meydana getirilen olayları bize ulaştırır. Bu nedenle İngiliz tarihçi Edvvard Halett Carr’a (Edvırd Helıt Kar) göre tarih “tarihçi ile olaylar arasında devamlı bir etkileşim, geçmişle günümüz arasında bitmeyen bir diyalogdur. Fransız tarihçi Lucien Febvre’in (Lüsyen Febr) ifadesiyle “bugünün açıklanmasıdır. Annales Okulu mensuplarından büyük tarihçi Fernand Braudel (Fernan Brodel) de tarih, “geçmişteki, günümüzdeki ve gelecekteki meslekî kabiliyet ve bakış açılarının bir araya gelmesi” olarak görmüştür. Ona göre bugün; dünden, daha evvelden, çok eskilerden kaynaklanmaktadır.

Yukarıdaki metinden hareketle tarihin tanımını yapmaya çalışınız.

  • Cevap: Tarih yukarıdaki görüşlerin ortak görüşüne göre tarih geçmişte yaşanılan her şeyin günümüze yansımasını, geçmişteki olayları o günün koşullarına, belgelerine ve günümüze etkilerine göre inceleyen bir bilim dalıdır.

9. Sınıf Tarih Tuna Matbaacılık Ders Kitabı Sayfa 10 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap