Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Tarih Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 9

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 9 Cevapları Tuna Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Tarih Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 9

1. Tarih biliminin tanımını yapmaya çalışınız.

  • Cevap: İnsan topluluklarının geçmişte meydana getirdikleri olayları, birbirleriyle olan ilişkilerini, sosyal ve ekonomik durumlarını, yer ve zaman göstererek, sebep sonuç ilişkileri içerisinde, belgelere dayalı olarak, objektif bir biçimde inceleyen sosyal bilim dalına TARİH denir.

2. İnsanların niçin tarih öğrenmeleri gerektiği konusundaki görüşlerinizi sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Tarih, toplumsal olayları doğru yorumlamak için çok önemlidir.Tarih bize toplumsal bir bilinç kazandırır.Tarih geleceğe yönelik doğru düşünmemizi sağlar.Tarih neden-sonuç mantığımızı geliştirir.Tarih insanlık medeniyetimizin gelişmesinin sebebidir.Tarih bizi daha iyi bir insan yapabilir.Tarih önemlidir çünkü bilgi değerlidir. İşte bütün bu saydıklarımızdan dolayı tarih öğrenmek önemli ve değerlidir.

3. “Olayları yaşandığı dönemin şartlarını göz önünde bulundurarak değerlendirme” sözüyle ne anlatılmak istendiğini belirtiniz.

  • Cevap: Olayların oluş nedeni ve gelişmesinin ardından sonuçlarını iyi değerlendirmek için olayların yaşandığı dönemi bilmek zorunludur. Mesela geçmişte yaşanmış bir olayı bugünün koşulları ve anlayışıyla yorumlama sadece yanılgılara düşmemize neden olur.

4. Takvimlerin hangi özellikleriyle birbirlerinden ayrıldığını söyleyiniz.

  • Cevap: Temel olarak alınan astronomik olaya göre takvimler başlıca üç ana grup altında ele alınır: Güneş takvimleri, ay takvimleri, ay-güneş takvimleri.Takvimde süreler, güneş ve ay döngüsü gibi bazı astronomik olayların çevrimi ile eşitlendiği gibi hasat zamanı, suların yükselmesi ve çekilmesi gibi doğal olaylar üzerinden de belirlenebilir.

9. Sınıf Tarih Tuna Matbaacılık Ders Kitabı Sayfa 9 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
clap
1
confused
1
unlike
0
happy
0
love
0
sad
0
angry

Yorum Yap