Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 51

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 51 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 51

“…Hintli bir asker kaçağı İngilizlerin iki gün sonra sahil yönünden saldırı yapacağını bildirdi. Refet Bele, Ali Fuat ve Mustafa Kemal bu bilgilerin doğruluğuna inanıyordu. Bu görüşlerini Liman Von Sanders ’e bildirdiler. Liman Von Sanders aksi görüş belirtti. Ona göre İngilizler ancak demir yoluyla taarruz yapabilirdi. Hintlinin söylediği düşülmemesi gereken bir tuzaktı. Bu nedenle birliklerini çölden gelecek bir saldırıyı karşılayacak biçimde yerleştirdi. Kaçak Hintlinin söylediklerinin doğruluğuna inanan Mustafa Kemal son hazırlıklarına yöneldi ve bütün kumandanlara hazırlıklı olmalarını söyledi. Hintli ayrıca İngilizlerin kuvvetli bir bombardıman başlattıklarını bildirdi. Gerçekten de şafak vakti İngiliz saldırısı başladı. Saldırıdan son anda kaçabilen General Liman Von Sanders’i az daha esir alacaklardı. Türk ordusu geri çekilmeye başladı. Bölgedeki sivil halk da orduyla birlikte çekiliyordu. Mustafa Kemal zaman geçmeden Liman Von Sanders’in yanına döndü ve düşüncelerini anlattı. Von Sanders:

– Planınız akla yatkın ama ben size onu icra etme emri veremem. -Niçin diye sordu Mustafa Kemal.
-Ben burada bir yabancıyım diye cevapladı Liman, savaşmadan Osmanlı Devleti ’nin bir parçasını düşmana terk etmenin sorumluluğunu üzerime alamam. Bu, Türklerin aralarında çözecekleri bir sorundur.
-Önemi yok, dedi Mustafa Kemal, sorumluluğu ben üstleniyorum.
-O halde size yeşil ışık, dedi Liman Von Sanders.
Mustafa Kemal derhal karargahına döndü ve Suriye Cephesi’ndeki bütün birliklerine, doğrudan doğruya Halep üzerine çekilme emrini verdi. Kendisi de hızla bir savunma hattı hazırlamak için önden gitti… ”

(Fransız Yazar ve Siyasetçi Benoist Mechin, Mustafa Kemal, Bir İmparatorluğun Ölümü, ss.140-143)

1- Yandaki metinde Mustafa Kemal ile Liman Von Sanders arasında nasıl bir taktik anlaşmazlığı vardır? Açıklayınız.

  • Cevap: Hintli bir asker kaçağı İngilizlerin iki gün sonra sahil yönünden saldırı yapacağını bildirdi. Refet Bele, Ali Fuat ve Mustafa Kemal bu bilgilerin doğruluğuna inanıyordu. Liman Von Sander’a göre İngilizler ancak demir yoluyla taarruz yapabilirdi. Hintlinin söylediği düşülmemesi gereken bir tuzaktı. Bu nedenle birliklerini çölden gelecek bir saldırıyı karşılayacak biçimde yerleştirdi.

2- Mustafa Kemal’in görevi tamamen üstlenmesini onun kişilik özellikleri açısından değerlendiriniz.

  • Cevap: Mustafa Kemal’in bir lider olduğunu göstermektedir. Yeri geldiğinde sorumluluk almaktan çekinmeyen, azimli kararlı ve iyi bir asker olan Mustafa Kemal burada da bu yönlerini ortaya koymuştur.

Liman Von Sanders’in Suriye Cephesi’ni terketmenin sorumluluğunu üzerine almaması ve Türklerin aralarında çözecekleri bir sorun olarak görmesi doğru mudur? Tartışınız.

  • Cevap: Bence doğrudur. Çünkü Türklerin kendi kaderlerini tayin hakkı olduğuna inanıyordu. Osmanlı ile ilgili hayati kararları Osmanlı askerlerine bırakmış oluyordu.

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 51 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!