Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 92

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 92 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 92

Maarif Kongresi ve Atatürk’ün Millî ve Çağdaş Eğitime Verdiği Önem

Etkinlik 11: Maarif Kongresi

Millî Mücadele devam ederken düzenlenen Maarif Kongresi’nde Mustafa Kemal Paşa’nın konuşmalarından yola çıkarak soruları cevaplandırınız.

Bugüne kadar izlenen eğitim ve öğretim yöntemlerinin milletimizin gerileme tarihinde en önemli etken olduğu kanaatindeyim. Onun için bir millî eğitim programından bahsederken eski devrin hurafelerinden, toplumsal yapımızla hiç de ilgisi olmayan yabancı fikirlerden, Doğu’dan ve Batı’dan gelebilen tüm etkilerden tamamen uzak, millî özelliklerimizle ve tarihimizle bağdaşabilen bir kültür kastediyorum.

1. Maarif Kongresi açılış konuşmasında milletimizin ilerlemesini sağlayacak olan esas etken ne olarak verilmiştir?

  • Cevap: Eğitim ve öğretim.

Çocuklarımız ve gençlerimiz yetiştirilirken onlara özellikle varlığı ile, hakkı ile, birliği ile taarruz eden genel olarak yabancı unsurlarla mücadele gereğini ve millî düşünceleri boğmaya çalışan her karşı fikre şiddetle ve özveri ile savunmanın gereği öğretilmelidir. Yeni neslin bütün ruhi güçlerine bu özellikler ve yeteneğin verilmesi önemlidir. Devamlı ve müthiş bir savaş şeklinde beliren milletlerin hayat felsefesi, bağımsız ve mutlu kalmak isteyen her millet için bu olgun özellikler şiddetle istenmektedir.
M. Kemal Atatürk, Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri II, s. 253

2. Mustafa Kemal Paşa’ya göre bağımsız ve mutlu kalmak isteyen milletler neye dikkat etmelidir?

  • Cevap: Yabancı unsurlara karşı mücadele ve milli düşüncelere karşı çıkanlara karşı savunma.

Gelecek için hazırlanan vatan çocuklarına hiçbir zorluk karşısında baş eğmeyerek sabırla çalışmalarını ve eğitimdeki çocuklarımızın ana babalarına da yavrularının eğitimlerini tamamlamak için her fedakârlığa katlanmaktan çekinmemelerini öneririm. Büyük tehlikeler karşısında uyanan milletlerin ne kadar kararlı oldukları tarihçe ispat edilmiştir. Silahıyla olduğu gibi beyniyle de mücadele etmek zorunda olan milletimizin, birincisinde gösterdiği gücü İkincisinde de göstereceğine asla şüphem yoktur.
M. Kemal Atatürk, Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri II, s. 253

3. Mustafa Kemal Paşa çocuklara ve ailelerine eğitim İçin neler önermektedir?

  • Cevap: Çocuklara sabırlı olmalarına ailelerine de her fedakârlığa katlanmalarını önermektedir.

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 92 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!