Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 93

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 93 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 93

Tekalif-i Millîye Emirleri: Türk Milletinin Millî Birlik, Beraberlik ve Dayanışması

Etkinlik 12: Tekalif-i Millîye

Verilen metinleri okuyunuz ve Tekalif-i Millîye Emirleri ile ilgili soruları cevaplandırınız.

Savaşlar ülkelerin normal ekonomik dengelerini altüst eden, uzadıkça eldeki imkânlarla devam ettirilmesi mümkün olmayan olağanüstü ekonomik önlemler alınmasını gerektiren olaylardır. Özellikle teknik geliştikçe maliyetleri ve çeşitleri artan savaş aletlerine sahip olmanın gerekli olduğunu ve birden fazla cephede savaşıldığı dönemlerde levazım ve mühimmat bakımından büyük bir orduyu donatmak ülkelerin en büyük sorunudur.

1. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa Tekalif-i Millîye Emirleri’yle Türk ordusunun ihtiyaçlarını karşılamada kimden yardım istemiştir?

  • Cevap: Türk milletinden yardım istemiştir.

Yalnız düşman karşısında bulunanlar değil köyünde, evinde, tarlasında bulunan herkes, milletin her ferdi silâhla vuruşan savaşçı gibi kendini görevli sayarak bütün varlığını yalnız mücadeleye verecekti. Bütün maddi ve manevi varlığını vatan savunmasına vermekte ağır davranan ve titizlik göstermeyen milletler, savaş ve muharebeyi gerçekten göze almış ve başarabileceklerine inanmış sayılmazlar.

2. Mustafa Kemal Paşa yukarıdaki sözüyle Türk milletini neye davet etmiştir? Düşüncelerinizi açıklayınız.

  • Cevap: Türk Milletini Milli Mücadeleye davet etmiştir. Çünkü milli bağımsızlık ve mücadele Türk milletiyle birlikte başarıya ulaşacaktır.

3. Tekalif-i Millîye Emirleri’nin sonuçları ne olmuştur? Türk milleti ve ordusu bakımından değerlendirerek düşüncelerinizi yazınız.

  • Cevap: Tekalif-i Milliye Emirleri Türk ordusunun güçlenmesine ve milli mücadelenin kazanılmasında büyük katkısı olmuştur.

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 93 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!