Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 81

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 81 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 81

Gümrü Antlaşması’na göre
1. Osmanlı hududu dâhilinde Ermeni ekseriyetini içeren hiçbir arazi parçası mevcut değildir.
2. Kars ve çevre bölgeleri Türkiye’ye geri verilecektir.
3. Ermenistan Hükûmeti, Büyük Millet Meclisi tarafından kesin olarak reddedilmiş olan Sevr Antlaşması’nı yok hükmünde addettiğini kabul ve ilan etmektedir.
4. BMM Hükûmeti Ermenistan’dan savaş tazminatı istemeyecektir.
5. Türkiye’den göç eden Ermeniler, Türklere yönelik herhangi bir olaya karışmadıkları takdirde altı ay içerisinde Türkiye’ye geri dönebilecektir.

Gümrü Antlaşması Millî Mücadele’nin ilk siyasi zaferidir. Bu antlaşma ile Doğu Anadolu’da Misak-ı Millî sınırları içinde kalacak bir Ermeni devleti kurma düşüncesi sonlandırıldı ve Sevr Barış Antlaşması’nı uygulama girişimi darbe aldı. Böylece uluslararası kamuoyunda Türk Millî Mücadelesi lehine görüşler belirmeye başladı. Bu savaşın ardından Türk birliklerinin bir kısmı silah ve mühimmatlarıyla Batı Cephesi’ne sevk edildi. Ayrıca Rusya’dan BMM’ye gelecek yardımların ulaşması kolaylaştı.

KANIT SORGULAMA 7

Kanıtlardan yararlanarak soruyu cevaplayınız.

1. KANIT

(…) bilinmektedir ki Mondros Antlaşması’ndan beri Ermeniler, gerek Ermenistan içinde gerek sınıra yakın yerlerde Türkleri toplu olarak öldürmekten bir an geri durmuyorlardı. 1920 yılının Sonbaharında Ermenilerce yapılan zulümler dayanılmaz bir kerteye geldi ve Ermenistan seferine karar verdik. 9 Haziran 1920 tarihinde Doğu Bölgesi’nde geçici seferberlik ilan ettik. 15’inci Kolordu Komutanı Kâzım Karabekir Paşa’yı Doğu Cephesi Komutanı yaptık.

2. KANIT

Antep Kahramanlarına,
Şarka vatanımızın emniyet ve istiklali için daimî bir tehlike olan Taşnak Sütyun zulüm ve tecavüzü, ada- let-i ilahiyenin bir lütf-ı mahsusu olarak yapılan bir faaliyette tamamen imha edildi. Sevgili vatanımız artık bu cihetten emin ve müsterihtir. Diğer aksam-ı vatanımızdaki emperyalist düşmanlarımız hakkında da aynı tecelliyat-ı ilahiyeye mazhar olacağımız ve davamızı kazanacağımız mutmaindir. Bütün İslamiyet’in ve Türklüğün şerefli tarihi, kahraman Antep müdafilerinin ibraz ettiği kudret ve besalet ile bihakkın iftihar eder. Bütün mücahitlerimizin ve Antep’in fedakâr halkının yüksek alınlarından kemal-i takdirle öperim. İfa ettiğiniz büyük kahramanlık sayesinde muvaffakiyet muhakkak bizimdir.

SORU

Doğu Cephesi’nin açılma nedenlerini belirterek Millî Mücadele üzerindeki etkilerini açıklayınız.

  • Cevap: Doğu Cephesi’nin açılma nedenleri, Ermeni zulümlerinin artması ve Türk nüfusuna yönelik toplu katliamların yaşanmasıyla bağımsızlık ve güvenlik kaygılarıdır. Bu cephenin açılmasıyla Millî Mücadele’nin Doğu Anadolu’da bağımsızlık ve istiklal mücadelesi açısından daha geniş bir coğrafyaya yayılması ve ulusal birliğin sağlanması hedeflenmiştir.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 81 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!