Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 68

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 68 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 68

KANIT SORGULAMA 3

Kanıt’tan yararlanarak soruları cevaplayınız.

KANIT 

Vasıf Bey’in Sivas Kongresi’ndeki Konuşması
(…)
Bütün devletler bizi tamamen bağımsız bile bırakacaklarını söyleseler, yine yardıma muhtacız. 400 ila 500 milyon borcumuz var, bu parayı kimse kimseye bağışlamaz. Bize bunu ödeyiniz, diyecekler. Hâlbuki bizim gelirlerimizin faizine bile kâfi değildir! O zaman müşkül bir vaziyette kalacağız. Bunun için bağımsız yaşamağa mali durumumuz müsait değildir. Sonra yanı başımızda bizi taksim etmeği emel edinmiş devletler var. Onların ihtiraslarına karşı mahvoluruz! Parasız, ordusuz ne yapabiliriz? Onlar tayyare ile havada uçuyorlar, biz henüz kağnı arabasından kurtulamıyoruz. Onlar dretnot yapıyorlar, biz yelkenli gemi yapamıyoruz. Bu hâllerle bugün bağımsızlığımızı kur- tarsak bile yine günün birinde bizi taksim ederler.

SORU

1. Sivas Kongresi’nde manda ve himayeyi savunanların gerekçeleri nelerdir? Belirtiniz.

  • Cevap: Sivas Kongresi’nde manda ve himayeyi savunanların gerekçesi, Türkiye’nin mali durumunun zorluğu ve borç yükü altında olmasıdır. Ayrıca, yanı başlarında taksim etme emeli taşıyan devletlerin bulunması ve askeri alanda geri kalmış olmaları nedeniyle bağımsızlığı korumanın güç olduğunu düşünmeleridir.

2. Türk milletinin tarih boyunca sahip olduğu istiklal anlayışı ile manda ve himaye fikrini karşılaştırınız.

  • Cevap: Türk milletinin tarih boyunca sahip olduğu istiklal anlayışı, bağımsızlığına olan inancı ve millî egemenlik ilkesine dayalı bir yönetim isteğiyle karakterizedir. Manda ve himaye ise dış güçlerin müdahalesini kabul etme ve kendi yönetimini kaybetme anlamına geldiği için tarihi istiklal anlayışıyla zıt bir görüşü temsil eder.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 68 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!