Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 35

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 35 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 35

Seyit Onbaşı, 18 Mart’ta Çanakkale Boğazı’nı geçmeye çalışan İtilaf Devletleri donanmasının büyük zırhlısı Ocean’ı, sırtina yükleyerek taşıdığı yaklaşık 215 kg’lık top mermisiyle batırmayı başardı.

1911’de açılan ilk hemşirelik kursunu bitiren Safiye Hüseyin Elbir, gönüllü katıldığı Balkan Savaşlarından sonra Çanakkale Savaşı’nda başhemşire olarak görevlendirildi. Türkiye’nin ilk hemşiresi olarak kabul görmektedir.

Fransızların Turquoise (Turkuvaz) denizaltisı, Kilitbahir bataryasında görevli Müstecip Onbaşı tarafindan top atişı ile periskopundan vurularak etkisiz hâle getirildi. El konulan ve adı “Müstecip Onbaşı” olarak değiştirilen bu denizaltı, Türk donanmasına dâhil edildi,

İngiliz ve Fransızlar tarafindan uçaklardan atılan zehirli topukkıranlar (topukpatlatan) yüzünden yaklaşık 12.000 Türk askeri bacağını kaybetti.

İlk çıkarma İngiliz ve Fransız kuvvetleri tarafindan yapıldı. Savaş gemilerinin korumasında kıyıya yaklaşan Avustralya tümeni, akıntı sebebiyle Kabatepe yerine Arıburnu’na çıkmak zorunda kaldı.

Kirte bölgesine üç kez yapılan taarruz, Türk birlikleri tarafindan büyük ölçüde durduruldu.

Merkeztepe ve Arıburnu’na yapılan Türk taarruzları başarısızlıkla sonuçlandı. Mevziler arasındaki mesafe 5 metreye kadar düştü.

Kerevizdere ve Zığındere bölgelerine yapılan saldırılar her iki taraf için de çok ağır kayıplara yol açti.

Mustafa Kemal’in şafakla başlattığı süngü hücumu sonucunda birçok siper geri alındı.

Müttefikler yaklaşık 30.000 askerle geniş bir alanda yaptıkları taarruzda büyük kayıplar verdi.

Müttefik saldırılarının başarısızlıkla sonuçlanması üzerine 20 Aralık’ta başlayan geri çekilme 9 Ocak 1916’da tamamlandı.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 35 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!