Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 264

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 264 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 264

önem verdi. Türkiye’de ilişkileri güçlendirmek ve yapılacak çalışmaları organize etmek gayesiyle hem devlet hem de sivil toplum kuruluşları tarafından teşkilatlar kuruldu.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA, 1992)
TİKA, Türkiye’nin Türk cumhuriyetleri başta olmak üzere tarihî ve kültürel bağlarla sıkı sıkıya bağlı olduğu tabii coğrafyası ile ilişkilerini geliştirmek üzere kuruldu.

Türk cumhuriyetlerinin kimliklerini sağlıklı bir şekilde inşa etmesi, kültürel ve siyasi haklarını geliştirmesi, teknik altyapı konusunda eksiklerini gidermesi için çalışmalar yapti. Öncelikle Türk dünyası ile ortak değerleri geliştirmek amacıyla eğitim ve kültür faaliyetleri gerçekleştirdi.

TİKA (Görsel 8.11) aracılığı ile dost, kardeş ve akraba ülkelere yönelik çalışmaların temelinde bir barış kuşağı oluşturma çabası bulunmaktadır. Bu çaba doğrultusunda 5 kıtada, 150’ye yakın ülkede kalkınma merkezli iş birliği çalışmaları yapılmaktadır. 2020’deki BM verilerine göre Türkiye, TİKA aracılığı ile yaptığı insani yardımlarla dünyada ABD’den sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (2010)
Yurt dışındaki Türk vatandaşları, soydaş ve akraba topluluklar ile Türkiye’de öğrenim gören uluslararası burslu öğrencilere yönelik çalışmaları koordine etmek, bu alanlarda verilen hizmetleri ve yapılan faaliyetleri geliştirmek için kuruldu (Görsel 8.12). Başkanlığın çalışmalarıyla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşların, soydaş ve akraba toplulukların sorunlarına çözüm üretilmekte; onlarla ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan daha yakın ilişkiler tesis edilmektedir.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY, 1993)
Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye Kültür Bakanlıklarının imzaladığı bir antlaşma ile kuruldu. Türk halklarının kardeşliğini güçlendirmeyi, Türk milletinin ortak değerlerini gelecek nesillere aktarmanın yanı sıra dünyaya tanıtmayı amaçlamaktadır. Ergenekon’dan Çıkış ve Nevruz Bayramı kutlamaları TÜRKSOY’un (Görsel 8.13) geleneksel kutlamalarının başında gelmektedir. Her yıl resim, fotoğraf, şiir, tiyatro, müzik ve dans dallarında geniş katılımlı etkinlikler düzenlenmekte; Türk dünyasındaki sanatçıların eserlerini, tecrübelerini dünyayla paylaşmalarına imkân sağlanmaktadır.

Yunus Emre Enstitüsü (2007)
Yunus Emre Vakfına bağlı Enstitü (Görsel 8.14), yurt dışında kurduğu merkezlerde yabancılara Türkçe öğretiminin yanı sıra Türkiye’yi tanıtacak kültür, sanat faaliyetleri yürütmek ve bilimsel faaliyetlere destek vermek için kuruldu. Enstitü, yurt dışında altmışın üzerinde kültür merkezinde Türkçe eğitimi verirken farklı ülkelerden eğitim kurumlarıyla iş birliğine giderek Türkoloji bölümlerini ve Türkçe öğretimini desteklemektedir. Türk kültür ve sanatını tanıtmak üzere kültür merkezleri aracılığıyla birçok ulusal ve uluslararası etkinlik düzenlemektedir.

TARİHSEL DÜŞÜNME

Türkiye’nin kurduğu, Türk ve akraba topluluklara yönelik teşkilatlar Türk kültürüne uzun vadede hangi katkıları sağlayabilir? Yorumlayınız.

  • Cevap: Türkiye’nin kurduğu Türk ve akraba topluluklara yönelik teşkilatlar, Türk kültürünün yayılmasını ve korunmasını destekleyebilir. Bu teşkilatlar, dilin ve kültürel değerlerin aktarılmasını teşvik ederek Türk kültürünün gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlayabilirler.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 264 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!