Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 259

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 259 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 259

dırı, intihar saldırısı, adam kaçırma, yol kesme, askerî birlik ve karakollara saldırı eylemlerinde bulunmaktadır (Görsel 8.4).

PKK/KCK terör örgütü, hedefleri doğrultusunda varlığını Suriye’de devam ettirmek amacıyla 17 Ekim 2003’te PYD’yi kurdu. PKK/KCK mensubu birçok terörist, özellikle Suriye iç savaşının başlamasının ardından PYD’nin silahlı kolu durumundaki YPG saflarına kaydırıldı.

2014’ten sonra çoğunlukla Suriye ve Irak’ta faaliyet gösteren DEAŞ terör örgütü, Suriye iç savaşının ortaya çıkardığı kargaşadan faydalandı ve bölgede örgütlendi. Örgüt, sözde hilafet devleti kurmak maksadıyla bölgede çok kanlı ve kitlesel eylemler yapti. Amaçlarına ulaşmak için toplumda korku ve endişe uyandıran katliamlar yapmak, bomba yüklü araçlarla saldırılar düzenlemek, intihar bombacıları kullanmak gibi yöntemlere başvurdu. DEAŞ terör örgütünce Türkiye’de 2017’ye kadar 14 terör saldırısı gerçekleştirildi. Bu saldırılarda 304 kişi şehit edildi ve 1.338 kişi yaralandı.

1960’lardan sonra Türkiye’nin yaşadığı süreçlerden beslenen paralel devlet yapılanması FETÖ, 1999’dan beri ABD’de yaşayan Fetullah Gülen taratindan kuruldu. Terör örgütünün amacı devlet kurumlarının kontrolünü ele almak, kurumlarda tam hâkimiyeti sağladıktan sonra ekonomik, toplumsal ve politik güçleri oligarşik bir zümre taratindan yönetmekti. FETÖ; en üst düzey kademelere kadar sızmak, takiye, görünmezlik, din sömürüsü, güçlü olmak, güçlü kalmak gibi yöntemlere başvurdu. Bir yandan toplumsal tabanını geliştirmeye çalışırken diğer yandan da adliye, mülkiye, askeriye, eğitim ve emniyet başta olmak üzere bütün devlet kurumlarında kadrolaşti. 17/25 Aralık 2013’te bürokratik bir darbe girişimi ile siyasi iktidarı devirmeye kalkıştı. 2015’te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla FETÖ’ye yönelik operasyonlar başlatıldı. Devlet kurumlarını özellikle de orduyu örgüt mensuplarından temizleme yolunda adımlar atıldı.

FETÖ, devlet içine sızmış elemanları vasıtasıyla yasa dışı dinleme ve kaset kumpaslarında bulundu. Elde ettiği belgeleri kendine alan açma, rakiplerini tasfiye etme, gerektiğinde pazarlık gücünü artırma gibi amaçlarla kullandı. Terör örgütü, 15 Temmuz Darbe Kalkışması ile devleti ele geçirmeye çalıştı (Görsel 8.5).

Türkiye; PKK, FETÖ, DEAŞ gibi dinî ve etnik kimlikleri istismar eden terör grupları başta olmak üzere terörizmin farklı biçimleriyle bir yandan sınırları içinde bir yandan da sınır ötesinde mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir. Terörizme karşı başarı ile verdiği silahlı mücadelenin yanında sosyo-ekonomik ve kültürel alanlarda çalışmalar yürütmekte, terör örgütleri taratindan uluslararası dolaşıma sokulan maksatlı ve çarpıtılmış bilgilere de karşılık vermektedir. Türkiye, çeşitli dillerde hazırlanan yazılı ve görsel içeriklerle uluslararası topluma terörizmle mücadeledeki yaklaşımını ve terör örgütlerinin iç yüzünü göstermeye çalışmaktadır. İç ve dış merkezli güvenlik operasyonlarının yanında terör finansmanının önlenmesine yönelik faaliyetlerini de kararlılıkla sürdürmektedir.

Türkiye, terörizme tek taraflı yaklaşılmaması, terörle uluslararası iş birliği içinde mücadele edilmesi gerektiğini sürekli vurgulamakta; bu yaklaşımını terörizmle mücadele için oluşturulan uluslararası oluşumlara katkıda bulunarak göstermektedir. Uluslararası iş birliğinin güçlendirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında BM ve bölgesel kuruluşların evrensel bir hukuki çerçeve geliştirme çabalarına destek vermektedir.

Ayrıca talep eden ülkelerle ikili düzeyde kapasite geliştirme programları gerçekleştirmektedir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 259 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!