Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 214

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 214 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 214

KANIT SORGULAMA 2

1. soruyu 1. Kanıt’a; 2. soruyu 2. Kanıt’a; 3. soruyu 3. Kanıt’a; 4. soruyu 1, 2 ve 3. Kanıt’a göre cevaplayınız.

Türkiye’de iç ve dış politikada hararetli günler yaşanırken aynı zamanda ülkenin çehresi de değişiyor, kara yollarına verilen önem sayesinde mübadele aracı maldan paraya dönüşüyordu. Köylerin kasabalara ya da kentlere olan bağlantısı köylünün ürününü pazarda sergilemesini sağlıyor, bu da köylünün parayla tanışması sonucunu doğuruyordu. Para, Sümerbank’tan pazen alınması, pabuç alınması, basma alınması demekti. Para, kaliteli tohum, gübre hatta traktör demekti. (…) Para, köylünün kenti keşfetmesi demekti. Nitekim, 1950 yılında 1 milyar lira olan para arzı, 1960 yılında 5 milyar liraya çıkmıştı.

(…) Ancak iktisadi hayat ilk dört yıl gibi yolunda gitmeyecek, 1954-1958 yılları arasında, Anadolu’da 30-35 yılda bir görülen kuraklık yaşanacaktı. Ayrıca, 1952’de Kore Harbi’nin sona ermesi sebebiyle ihraç mallarının fiyatı yarı yarıya düşecek, ticaret hadleri 1960 yıllarının ortalarına kadar Türkiye’nin aleyhine olacaktı. Son olarak da 1954 yılından sonra Soğuk Savaş şartları her yıl bütçenin %30’unun millî savunma giderlerine ayrılması zorunluluğunu doğuracaktı.

SORULAR

1. Tarımsal üretim ve teknoloji arasında nasıl bir ilişki vardır?

  • Cevap: Tarımsal üretim ile teknoloji arasında doğrudan bir ilişki vardır. Teknolojik gelişmeler tarım verimliliğini artırabilir. Örneğin, modern tarım makineleri ve sulama sistemleri kullanarak daha fazla ürün elde etmek mümkün olabilir.

2. Ekonomi ile sosyal hayat arasındaki ilişkiyi yorumlayınız.

  • Cevap: Ekonomi ile sosyal hayat arasındaki ilişki çok yönlüdür. Ekonomik koşullar, insanların yaşam standartlarını, gelir dağılımını, istihdam olanaklarını ve genel refahlarını etkiler. Aynı zamanda ekonomik durum, sosyal hizmetler, eğitim, sağlık hizmetleri ve toplumsal hizmetler gibi alanlara da yansır.

3. Ekonomiyi etkileyen unsurlar nelerdir? Yorumlayınız.

  • Cevap: Ekonomiyi etkileyen unsurlar çok çeşitlidir. Bunlar arasında ekonomik politikalar, dış ticaret ilişkileri, iç talep, dış politika, teknolojik gelişmeler, doğal afetler gibi faktörler bulunur.

4. Kanıtlardan hareketle DP’nin ekonomideki genel politikası hakkında neler söylenebilir?

  • Cevap: Kanıtlardan hareketle DP’nin ekonomideki genel politikası, tarımsal üretimin ve teknolojik gelişmelerin desteklenmesi, ekonominin büyütülmesi ve dış ticaretin teşvik edilmesi yönünde olduğu söylenebilir. Ayrıca, Soğuk Savaş şartlarında savunma harcamalarına ayrılan bütçenin arttığı ve bu durumun ekonomiye etkilediği görülmektedir.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 214 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!