Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 195

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 195 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 195

1. Tablo A’daki ifadelerle Tablo B’deki kelime veya kelime gruplarını eşleştirerek doğru harfi Tablo A’daki boşluklara yazınız.

  • Cevap:

2 ve 3. soruların cevaplarını aşağıdaki metinden yararlanarak boş bırakılan alanlara yazınız.

II. Dünya Savaşı, tarih boyunca görülen en geniş etki alanına sahip ve en kanlı savaştır. Bu savaşta milyonlarca insan hayatını kaybetti. 1930’lu yıllardan beri yaşanan ABD-Japonya çekişmesi, II. Dünya Savaşı sırasında daha da arttı. Özellikle iki ülkenin Çin üzerindeki menfaat çatışmaları amansız bir mücadeleyi beraberinde getirdi. Japonya 7 Aralık 1941’de gerçekleştirdiği Pearl Harbor Baskını ile Amerikan askerî üslerini vurdu, Amerikan gemilerini ciddi şekilde hasara uğrattı. Buna karşılık Amerika, bu baskının intikamını almak ve Japonya’nın teslim olmasını sağlamak için 6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya, 9 Ağustos 1945’te ise Nagazaki’ye atom bombası attı. Atom bombası, merkezinde 3 bin santigrat derece ısı oluşturarak 1,5 kilometre çapındaki alanı tahrip etti. Hiroşima’nın %70’ini Nagazaki’nin de yarısını yok eden bomba, Hiroşima’da 240 bin, Nagazaki’de 80 bin kişinin ölümüne yol açtı. Tıbbi yardım alamayan çok sayıda yaralı, ölüme terk edilirken şehre yardım götüren insanlar da bomba sonrası oluşan radyoaktif yağmura maruz kalarak can verdi. Japonya kayıtsız şartsız teslim oldu. Sonraki yıllarda bombaların atıldığı bölgelerde engelli doğum oranları arttı ve başta kanser olmak üzere tedavisi zor pek çok hastalık ortaya çıktı.

2. ABD ile Japonya mücadelesinin temel sebebi nedir?

  • Cevap: ABD ile Japonya mücadelesinin temel sebebi, iki ülkenin de Çin üzerindeki menfaat çatışmalarıdır.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 195 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!