Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 189

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 189 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 189

KANIT SORGULAMA 2

Kanıt’tan yararlanarak soruyu cevaplayınız.

Karne Uygulaması
Karne sistemi, savaş ya da ekonomik kriz gibi olağanüstü dönemlerde insanların zorunlu ve piyasada az bulunan bir tüketim maddesine görece eşit bir biçimde ulaşmasını garanti edebilirdi. (…) Devlet, karne uygulaması yoluyla piyasada bulunması zorlaşan ve pahalılaşan tüketim maddelerinin talebini ve tüketim seviyesini azaltabilir, böylelikle fiyatlardaki artışı da önleyebilirdi. Karne sisteminin bir diğer işlevi, halkın tüketimini sistemli bir biçimde kısıtlayarak ordunun iaşesini kolaylaştırmaktı.
Karne sisteminden beklenen sadece tüketimi sınırlandırması değildi; ayrıca herkesin karne kapsamına alınan maddeye erişimini garanti etmesiydi. Toplumun geniş kesimlerinin temel maddelere görece eşit seviyede ulaşması, savaş döneminde gerek toplum sağlığı gerekse iş gücünün üretkenliği açısından kritik bir öneme sahipti. Aynı zamanda, toplumun haletiruhiyesi açısından, savaşın getirdiği sıkıntıların toplumun tüm üyelerince eşit bir biçimde paylaşıldığı düşüncesini yaratarak olumlu etkilerde bulunabilirdi.
(…)
Ekmeğini karne ile tedarik etmek zorunda kalanlar için ekmek yemek savaş yıllarında zor ve zevksiz hâle gelmiş, hatta onların yoksulluğunu hatırlatan bir simge, kötü beslenmenin, gıda darlığının ve fakirliğin bir sembolü olmuştu.

SORU

Karne uygulamasına hangi amaçlarla geçilmiştir? Belirtiniz.

  • Cevap: Karne uygulamasına, savaş ya da ekonomik kriz gibi olağanüstü dönemlerde, zorunlu ve az bulunan tüketim maddelerine insanların görece eşit bir şekilde ulaşabilmesini ve tüketim seviyesini kontrol altında tutarak fiyat artışını önlemeyi amaçlamak için geçilmiştir. Ayrıca, karne sistemi, halkın tüketimini sınırlayarak ordunun iaşesini kolaylaştırmayı ve toplumun geniş kesimlerinin temel maddelere ulaşımını garanti ederek toplum sağlığı ve iş gücü üretkenliği gibi kritik faktörleri desteklemeyi hedeflemiştir.

BAŞLANGIÇ SORUSU

II. Dünya Savaşı, uluslararası sorunların çözümünde hangi yeni yaklaşımları ortaya çıkarmış olabilir? Açıklayınız.

  • Cevap: II. Dünya Savaşı, uluslararası işbirliği ve çok taraflı platformların (örn. Birleşmiş Milletler) önemini ortaya koymuş, ayrıca savaş sonrası dönemde silahsızlanma ve barışın korunmasına yönelik yeni politikaları gündeme getirmiştir.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 189 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!