Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 164

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 164 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 164

Ekonomideki panik havası ham madde ve sanayi sektörlerine aşırı pahalılık şeklinde yansıdı. ABD’de kısa sürede yaklaşık dokuz bin küçük çaplı banka kapandı, yüzlerce şirket iflas etti, hisse senetleri dört yıl öncesine göre %75 değer kaybetti ve zarar yaklaşık 75 milyar dolara ulaşti. Dünyada üretim %42, ticaret %65 geriledi. Gıda ürünlerindeki fiyat düşüşlerini engellemek için gıdaların imha edilmesi açlığa sebep oldu. 50 milyon civarında insan işsiz kaldı. Terk edilen topraklar, kapatılan fabrikalar, gecekondulara sığınan aileler (Görsel 4.18), iş aramak için yollara dökülen 2 milyon insan, Amerika’nın düştüğü bunalımın boyutlarını yansıtıyordu.

1933’te ekonominin dibe vurduğu ABD’de 1929 seviyesine ancak 1940’ta ulaşılabildi. 1929 Ekonomik Bunalımı’nın etkilerinin görüldüğü yıllarda dış ticarette korumacılık artti; kliring, kota, gümrük tarifesi gibi kısıtlayıcı uygulamalara gidildi.

Amerika’da başlayan ekonomik kriz; dünyanın her yerinde üretimde ve millî gelirde ciddi azalmaya, işsizlik oranında artışa yol açti. Dünya genelinde iflaslar artti ve sefalet yaşandı. Ekonomideki çöküş özellikle gelişmiş ülkeleri çok derinden sarsan siyasi değişimlere yol açti. Ekonomik krizi engelleme ve tedbir almada geciken ABD Başkanı Hoover seçimleri kaybetti. Yeni başkan Franklin Delano Roosevelt (Frenklin Delano Rozvelt) “New Deal” (Niv Diıl) olarak adlandırılan ekonomi programını hayata geçirdi. Yüksek enflasyonun yaşandığı Almanya’da Nazi Partisi iktidara gelirken ekonomik çöküntü yaşayan İtalya’da Faşist Parti iktidarı daha da güçlendi. Diğer gelişmelerle birlikte bu siyasi değişimler yeni bir dünya savaşının habercisi oldu.

New Deal (Yeni Düzen)

ABD Başkanı Roosevelt tarafından 1929 Ekonomik Bunalımı’nın ortaya çıkardığı iktisadi depresyonu yenmek amacıyla yürürlüğe konan programdır. ABD ekonomisinde yaşanan durgunluk ve istikrarsızlığı aşmak için alınacak tedbirleri ve uygulanacak sosyal politikaları içermektedir. Bu çerçevede işçi haklarının korunması, çalışma sürelerinin sınırlandırılması, asgari ücret uygulamasının getirilmesi, sendikalaşma, toplu pazarlık gibi hakları içeren düzenlemeler yapılmıştır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 164 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!